Almanya’nın Bochum şehrinde hizmet veren Eyüp Sultan Camii, Tanzanya’daki Yetim Okulu’nun sponsoru oldu. 1972 yılından bu yana hizmet vermesi açısından Almanya’nın en eski camilerinden olan Eyüp Sultan Camii, Afrika’daki yetimlere de el attı. Yetim Okulu’nun ilk taksidi olarak toplanan 30.000 €’luk bağışı Cami Başkanı Şükrü Özvatan’ın da bulunduğu görüşmede WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, Kadın Kolları Başkanı Müzeyyen Bal’dan teslim aldı. Musab Aydın, daha sonraki günlerde ise bu anlamlı projeye destek veren Bochum Eyüp Sultan Camii erkek ve bayan cemaatine bir teşekkür konuşması yaparak okulla ilgili bilgiler verdi.

“Eyüp Sultan Camii Yetim Okulu” Tanzanya’nın Zanzibar Adasında, nüfusunun % 99’u müslüman olan Maungani bölgesinde bulunmaktadır. Zanzibar merkezinin batısında ve 7 mil uzaklığında bulunan Yetim Okulu’nda, faaliyete geçen ek sınıfla birlikte 258 öğrenci (daha önce bu sayı 203 idi) eğitim görmektedir. 6. sınıfa kadar olan İlkokul’da, 3’ü erkek olmak üzere toplam 12 öğretmen, bir müdür ile birlikte bir Hausmeister ve temizlikçiler görev almaktadır. Sınıfların dışında; bir müdür odası ile, bir de öğretmenler odası bulunmaktadır. İkisi satın alınan ve biri kiralık olan üç otobüs ile hergün çocuklar evlerinden alınıp, okul bitiminde de evlerine bırakılmaktadır. 7 farklı ders gören öğrenciler eğitimde yöresel dilin yanında ingilizce ve arapça da öğrenmektedirler. Sabah 08:00’de başlayan okul eğitimi, saat 12:30’a kadar devam etmekte, öğleden sonra ise öğrencilerimiz Kur’an öğrenmektedirler. Okulumuza olan yoğun talepten dolayı 3 ek sınıfın inşaatına başlanmış bulunmaktadır.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, genel ve yetim fonlarından destek alarak yaptırdığı okulun açılışını geçtiğimiz aylarda gerçekleştirmişti. Tanzanya’daki Yetim Okulu’nun sponsorluğunu üstlenerek hem yetimlere hem de eğitime katkıda bulunan Bochum Eyüp Sultan Camii Başkanı Sayın Şükrü Özvatan’a, Yönetim Kurulu’na, Hanımlar Kolu Başkanı Sayın Müzeyyen Ballı ve ekibine, ayrıca maddi destekte bulunan tüm cami cemaatine er hayırsever bayanlara Kurumumuz ve yetimler adına teşekkür ediyoruz.