İnsanlığın refahını ve geleceğini tehdit eden çölleşme ve kuraklık ekonomik, sosyal ve çevresel bakımdan önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta Afrika ülkeleri olmak üzere dünyanın bütün ülkeleri için büyük bir problem teşkil eden çölleşme ve kuraklıkla ile mücadele kapsamında çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu vesileyle Birleşmiş Milletler tarafından 1994 yılında alınan kararla 17 Haziran tarihi “Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” olarak ilan edilmiştir. Paris’te kabul edilen “Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi” 115 ülkenin imzalamasıyla 26 Aralık 1996’da yürürlüğe girmiştir. Global düzeyde çölleşme ve kuraklığın tespiti ve çözüm yollarının bulunması için taraf ülkeler Ulusal ve Bölgesel Eylem Programlarının hazırlanması konusunda sorumlu tutulmuştur. Sözleşme ile çölleşme ve/veya kuraklığa maruz kalan ülkelerde sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına katkıda bulunmak, kuraklığın ve çölleşmenin etkilerinin azaltılması konusunda işbirliği geliştirmek ve çölleşme ile mücadele alanındaki çalışmaları desteklemek hedeflenmiştir.

“Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü” kapsamında her yıl çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lar tarafından çeşitli etkinlikler, konferanslar ve paneller düzenlenerek kuraklık ve çölleşme konusunda kamuoyunun ilgisinin artırılması hedeflenmekte; çölleşmenin doğuracağı felaketler konusunda toplum bilinçlendirilmektedir.

Çölleşme sonucu toprak verimsizleşir ve bitki örtüsü bozulur. Gıda üretiminin azalması sonucu kıtlığa sebep olan çölleşme ekonomik kaynakların azalması sorununu, çatışmaları  ve zorunlu göçü de beraberinde getirmektedir. Geçimlerini toprağa bağımlı olarak sürdüren insanların çölleşme ve kuraklık sebebiyle kırdan şehre göç etmelerine neden olmaktadır. Küresel bir tehdit hâline gelen çölleşme ve kuraklık tüm insanlığın ortaklaşa mücadele etmesi ve tedbir alması gereken ciddi bir meseledir.

WEFA, Gerçekleştirdiği Projeler İle Kurak Bölgelere Umut Oluyor

Fidan Projesi

Çölleşme ile mücadelede aktif bir sorumluluk üstlenen WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2020 yılı içerisinde önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor. Proje çerçevesinde Burkina Faso’da 5 hektar araziye 800 fidan dikilecek. Bölgeye dikilmesi planlanan Moringa ve Baobab ağaç türleri son derece uzun ömürlü olmakla birlikte bu ağaç türlerinin yaprakları ilaç sanayinde kullanılmaktadır.

Konuya ilgi duyan kimseler aşağıdaki linkten projeye ilişkin detaylı  bilgiye sahip olup, bağışlarını da bu linkler üzerinden gerçekleştirebilirler.

Su Kuyusu Projesi

WEFA dünyanın farklı bölgelerinde inşa ettirdiği su kuyuları ile kurak bölgelere de bereket getirmektedir. Böylelikle Asya ve Afrika’nın kurak bölgeleri tarım ve hayvancılık yapılabilir alanlara dönüşmektedir.

2006 ve 2019 yılları arasında 19 ülkede toplamda 4.520 su kuyusu açılarak insanların hizmetine sunulmuştur.

WEFA, 2019 yılında 14 farklı ülkede toplamda 585 adet su kuyusu inşa etmiştir.

2019 yılında su kuyusu çalışması yapılan ülkeler ve su kuyusu adedi aşağıdaki gibidir:

Bangladeş 33, Benin 1, Burkina Faso 2, Gine 4, Kamboçya 153, Kenya 34, Keşmir 65, Moğolistan 1, Pakistan 212, Somali 13, Sri Lanka 3, Sudan 4, Tanzanya 12, Togo 48

WEFA’nın Su Kuyusu projesi hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler wefa.org sitesini ziyaret edebilirler.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.