Dünyadaki yetim ve öksüz sayılarında her geçen gün artış görülmektedir. Doğal afetler, salgın hastalıklar, ekonomik yoksulluk, göç hareketleri, savaş ve çatışmalar yetimliğe yol açan en yaygın sebepler arasındadır. UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) verilerine göre dünyadaki yetim öksüz çocuk sayısı en az 140 milyondur. Bununla birlikte 15 milyon çocuğun iki ebeveynin de vefat ettiği tahmin edilmektedir. Öte yandan araştırmada bahsi geçen yetimlerin yüzde 95’inin 5 yaşından büyük olduğu ifade edilmektedir.

Dünyadaki Yetim Çocuklar Tehlike Altında 

Yetimler korunup, kollanması gereken varlıklardır. Nitekim ailelerini kaybeden ve korunmasız kalan bu çocuklar ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, madde bağımlılığı, suç örgütleri, misyoner örgütler ve dilenci şebekeleri bu tehlikelerden yalnızca bazılarıdır.

Yetimleri Geleceğe Hazırlıyoruz

Yetim kalan çocuklara güzel bir gelecek sunmak hepimizin sorumluluğundadır. Bizler WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak yaşamını tek başına idame ettirmeye gücü yetmeyen yetimleri şefkat şemsiyemiz altına alıyoruz. Kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar yetimlere maddi destek sağlarken; inşa ettiğimiz yetimhanelerle onların güvenli bir ortamda büyümelerine yardımcı oluyoruz. Eğitim alanında gerçekleştirdiğimiz projelerimizle de yetimleri hayata hazırlıyor, onların donanımlı, kültürlü ve bulundukları topluma faydalı birey olmaları noktasında çalışmalar yürütüyoruz.

 

Dünyadaki Yetimlere Yardım Eli Uzatıyoruz

Yetimlere yönelik gerçekleştirdiğimiz yardım çalışmalarından bazıları şu şekildedir:

 • 22 ülkede 5.000’e yakın yetime hamilik yaparak; yetimlerin barınma, gıda, giysi ve sağlık gibi ihtiyaçlarının giderilmesine düzenli olarak katkı sunuyoruz.
 • Kurban Bayramı’nda ve Ramazan Bayramı’nda yetimlere bayramlık kıyafet hediye ediyoruz.
 • Yetim çocukları evlerinde ziyaret ediyoruz.
 • Hayırseverlerin zekât, fitre ve fidye bağışlarını yetimlere ulaştırıyoruz.
 • Yetimlere yönelik sosyal etkinlikler düzenliyoruz.
 • Kurban yardım çalışmaları çerçevesinde yetim ailelerine ve yetimhanelere kurban eti dağıtıyoruz.
 • Sağlık alanında yapılan yardım çalışmalarımız kapsamında yetimlere sağlık taraması yapıyoruz.
 • Ramazan yardımları çerçevesinde yetimlere gıda paketi yardımında bulunuyoruz. Öte yandan dünyanın dört bir yanında kurduğumuz iftar sofralarımızda yetimleri ağılıyoruz.
 • Yetimhane, yetim okulu ve kütüphane inşa ediyoruz.
 • Yetim çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için başlattığımız “Süt Projesi” ile her sabah yetimlere süt ikram ediyoruz.
 • Her ay düzenli olarak farklı ülkelerde adak, akîka ve şükür kurbanı kesiyor, kurban etlerini yetimlere de dağıtıyoruz.
 • Dünyanın kurak bölgelerinde açtığımız su kuyularından yetimlerin de istifade etmesine vesile oluyoruz.

dünyadaki yetim sayısı giderek artıyor

Yetimler Baba Şefkatinden Mahrum Büyüyorlar… 

Moğolistan’daki yetim kızımız Amina, babasını 2013 yılında bir hastalık sonucu kaybetmiş. Amina şimdi 15 yaşında. Şu sözlerle anlatıyor Amina babasına dair hatırladıklarını:

“Babamın yanından hiç ayrılmıyordum. Babam nereye giderse ben de hep onunla beraber giderdim. Babama çok nazlanıyordum. Babam beni ‘kara kızım’ diye severdi.”

WEFA’nın Moğolistan’daki yetimhanesinde kalan Hulan ise 15 yaşında. Hulan, ileride doktor olmak, başta kendi annesi olmak üzere tüm hastaları iyileştirmek istiyor. Babasını çok özlediğini söyleyen Hulan, babasıyla yaşadığı güzel vakitleri şu sözlerle ifade ediyor:

Babam varken çok mutluyduk. Babam her yıl benim doğum günlerimi kutlardı. Babamla hep güzel vakitlerimiz oldu. Birlikte yemekler yapıyorduk.”

Bosna-Hersek’te annesi, büyükbabası ve büyükannesi ile birlikte yaşayan Mia ise babasına dair hiçbir şey hatırlamıyor. Mia, babası vefat ettiğinde daha iki aylıkmış.  Mia şimdi 11 yaşında. Baba şefkatinden mahrum büyüne Mia tanımadığı babasına özlem duyduğunu aktarıyor. Bu boşluğu annesiyle doldurmaya çalıştığını ve annesi ile arasında hakiki ve eşsiz bir sevgi bağı olduğundan bahsediyor bizlere:

En güvenli sığınağım, annem. Annem yanımdayken kendimi dünyanın en mutlu insanı gibi hissediyorum.”

 

Dünyadaki Yetim Çocuklara Sen de Yardım Et! 

Sevgiye, şefkate, korunmaya muhtaç yetim çocuklara sen de yardım elini uzatabilir, onların hayatını olumlu yönünde değiştirebilirsin. WEFA aracılığıyla dünyanın farklı yerlerindeki yoksul yetimlere bağışlarını ulaştırabilirsin.

Dünyadaki yetimler senin desteğini bekliyorlar

ONLINE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.