Günümüzde doğum oranları hızla düşüyor. Teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerine olumlu yansıması ise yaşam süresinin uzamasına imkân tanıyor. Bu sosyal olgu, yaşlı sağlığı konusunun daha da önem kazanmasına yol açıyor. Yaşlıların hatırlanması, yaşam koşullarının iyileştirilmesi ve yaşlı sağlığı konularında toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak kutlanıyor.

 

2020 Dünya Yaşlılar Günü Ne Zaman?

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü perşembe gününe denk gelmektedir.

 

Dünya Yaşlılar Günü -Yaşlıları Yalnız Bırakmayalım! Yaşlılara yönelik yardım çalışmalarımıza siz de destek olabilirsiniz.

Dünya Üzerinde Ne Kadar Yaşlı Var?

Alman Dünya Nüfusu Vakfı (DSW) verilerine göre günümüzde dünya üzerindeki insan sayısı 7 milyar 800 milyona ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2019 yılına dair “İstatistiklerle Yaşlılar” çalışmasında ise dünyadaki yaşlı nüfusun yaklaşık 703 milyona ulaştığı bilgisi yer alıyor. Bu çalışmaya göre dünya nüfusunun yüzde 9,3’ünü yaşlılar oluşturuyor.

 

Yaşlı İnsanlar ve Bilgelik  

Bilgi ve tecrübeleri göz önüne alındığında kimi yaşlılar için ihtiyarlık dönemi “bilgelik yılları” olarak tanımlanabilir. Zira üretken yaşlı insanlar yaşamın içinde edindikleri tecrübeler sayesinde insanlığın önüne ışık tutarlar. Bu durumda genç kuşağın bir hazine değerindeki bu tecrübe potansiyelinden istifade etmesi oldukça elzem bir tutum olacaktır. Tüm bu nedenlerden ötürü yaşlıların sezgi ve farkındalıklarına ciddi manada kulak vermeli ve onlara daima saygı, sevgi, hoşgörü çerçevesinde yaklaşmalıyız.

 

Dünya Yaşlılar Günü –  WEFA, Yaşlıları Yalnız Bırakmıyor

İnsanı ve doğayı merkeze alan özgün çalışmalara imza atan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu yaşlı kimselere yönelik çeşitli faaliyetler de gerçekleştirmiştir. WEFA, eylül ayında Bosna-Hersek’te Duje Rehabilitasyon Merkezinde kalan yaşlı kimseler ve mağdurlar için hasta bezi yardımında bulundu. Çoğunluğunu yaşlıların oluşturduğu; bununla birlikte içinde zihinsel ve bedensel engelli ihtiyaç sahibi 430 kişinin kaldığı rehabilitasyon merkezine toplamda 1.420 paket hasta bezi ulaştırıldı. 202.727 adet çocuk ve hasta bezinin bulunduğu tır geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Köln şehrinden Bosna-Hersek’e doğru yola çıktı.

Öte yandan WEFA’nın gerçekleştirdiği kış yardımları, zekât, katarakt, su kuyusu, Ramazan ve kurban yardım çalışmalarından yaşlı kimseler de yararlanmaktadırlar.

Yaşlılara yönelik gerçekleştirdiğimiz yardım çalışmalarına siz de bağışlarınızla destek olabilirsiniz.