Dünya Görme Günü önlenebilir körlük, görme bozuklukları ile göz sağlığı hizmetleri konusunda toplumsal bilinç oluşturmak amacıyla kutlanmaktadır.

Dünya Görme Günü Ne Zaman?

Her yıl ekim ayının 2. haftası perşembe günü kutlanan Dünya Görme Günü bu sene 8 Ekim tarihine denk gelmektedir.

Göz Sağlığının Önemi

Göz kuşkusuz önemli bir organdır. Gözü, kişinin dış dünyaya açılan penceresi olarak da kabul edebiliriz. Görme gücünün azalması pek tabii insan yaşamını olumsuz etkiler. Zira kişi günlük hayatındaki iş ve ödevlerini görme duyusu sayesinde yerine getirmektedir.

Öte yandan göz, yaşlanma sürecinden en çabuk etkilenen duyu organıdır. Kimi zaman da yaşa bağlı olarak ortaya çıkan ciddi hastalıklar da gözü etkileyebilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütünün araştırma verilerine göre dünyada 285 milyonun üzerinde insanın görme engeli bulunuyor. Görme sorunu yaşayan insanlar günlük hayatlarında bağımsız hareket engeli yaşamakla beraber ihtiyaçlarını bir yardımcı sayesinde giderebiliyor.

Teknolojik ilerlemelere paralel olarak görme sorunu yaşayan kimseler için günümüzde pek tabii birçok inovatif alternatifler de geliştiriliyor. Ancak Asya ve Afrika’daki insanların çoğu bu gelişmelerin oldukça uzağında.

Dünya Görme Günü – Görme Sorunu Yaşayanlara Yardımcı Olalım

Bugün Asya ve Afrika’da yüzbinlerce insan katarakt nedeniyle görme kaybı yaşıyor. Afrika’da yoğun güneş ışığı ve yetersiz beslenme ile ortaya çıkan katarakt hastalığı tedavi edilmediği takdirde kişinin görme yetisini kaybetmesiyle sonuçlanıyor. Bu nedenle genç, yaşlı, çocuk her kesimden katarakt hastasına sıkça rastlamak mümkündür. Küçük çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması Asya ve Afrika için neredeyse tabii bir durumdur.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak, hayata geçirdiğimiz Katarakt” projesi ile Mali, Nijer, Burkina Faso, Çad, Sudan, Etiyopya, Somali, Gana, Togo, Benin gibi Sahra kuşağı ülkelerine ulaştık. Öte yandan Asya kıtasında yer alan Afganistan, Pakistan ve Bangladeş’teki katarakt hastalarına ulaşarak, ufak bir operasyonla onların tekrar göz sağlığına kavuşmalarını sağladık. WEFA olarak hastaların ameliyat sonrasında yaşadıkları süreçleri de yakından takip ettik.

WEFA olarak tüm bu gayretlerimiz insanların daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için. Siz hayırseverlerimiz de yalnızca 65 Euro bağışta bulunarak katarakt hastası birinin ışığa kavuşmasına vesile olabilirsiniz.

BİZ ORADAYDIK!

Yıllardır imkânsızlıklar nedeniyle görmemeye mahkum olmuş insanları görünce çok büyük acı duydum. Oysaki bu kimseler basit bir göz operasyonu ile sağlıklarına kavuşabilirler. Op. Dr. Rukiye Uslup

Yoksul coğrafyalardaki katarakt hastaları hiçbir zaman ve hiçbir yerde ameliyat olabilme şansına sahip değiller. O nedenle hastalar ve onların yakınları bize minnet dolu bakışlarla bakıyorlar. Onların bu saygı ve sevgi dolu bakışlarına şahit olmak, inanın tarifi olmayan bir huzur veriyor. Dr. Şaban Coşkun

Düşünün, yüzde 20’si kör olarak doğan çocuklar… Körlük nedeniyle yaşam ve iş potansiyeli kötü durumda olan gençler… senelerce bir yerden bir yere gitmek için hatta yemek yemek için bile yardıma ihtiyacı olan yaşlılar…Bu anlamda birine ihtiyaç duymak çok üzücü. Zor şartlardaki insanlara ücretsiz ve gönüllü olarak hizmet veriyorsunuz. Bunun karşılığında insanlar mutlu oluyor ve dua ediyorlar. Bu ne güzel bir duygu ve haz anlatamam. Hemşire Ayşe Yazar

ONLINE BAĞIŞ kısmından bağış yapmak için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.