Dünya Gönüllüler Günü :

Ömrünü yetimlere adamış müstesna bir insan…. Dünyada iyiliği yaymaya gönüllü biri o… İlerlemiş yaşına rağmen gönüllü çalışmalarını hayatının merkezine koyan, vefalı Sevim Teyze

“5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” münasebetiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik Sevim Teyzeyle. Sohbetimizin başında 5 Aralık tarihinin “Dünya Gönüllüler Günü” olduğunu ona hatırlattığımızda yüzünde kocaman, içten bir gülümseme ile “Ah, ne kadar güzel!” deyişi Sevim Teyzeyi daha da sevimli yapıyor. Yaptığı gönüllü çalışmalarıyla onu daima örnek aldığımızı ve bu anlamlı günün anısına kendisiyle söyleşi yapmak istediğimizi söylediğimizde ise mahçup bir ifadeyle “Benim bir özelliğim yok. Sizler beni öyle görüyorsunuz. Sizlerin teveccühü o.” diyor.

Sevim Teyze 72 yaşında. Yıllardır yaptığı gönüllü faaliyetlerle başta yetimler olmak üzere herkesin kalbinde taht kurmuş. Almanya’nın Heilbronn kentinde yaşıyor. Çevresindekiler ona “Yetimlerin Annesi” lakabını takmış. WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun Afrika ve Asya başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki yardım çalışmalarına gönüllü olarak büyük destek veriyor Sevim Teyze.

Almanya’da bir yardım kuruluşu olan WEFA’nın önemli bir toplantısında yakalıyoruz Sevim Teyzeyi. 300 km uzaklıktan kalkıp gelmiş. Yetimler için, mağdur ve mazlumlar için daha güzel işler yapabilmek adına gelmiş onca yolu.

Dünya Gönüllüler Günü

Avrupa’dan Dünyaya Uzanan İyilik Köprüsü

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” münasebetiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik iyilik elçisi Sevim Teyzeyle.

İlk olarak “Gönüllülük Nedir?” diye soruyoruz Sevim Teyze’ye. “Zamanını, enerjisini hiçbir çıkar beklemeksizin iyilik yolunda harcamaktır. Başkalarının mutluluğu için birşeyler yapmaktır.” diye cevap veriyor. Ve şöyle devam ediyor: “İnsanlara hizmet etmek demektir, gönüllü olmak. İnsana hizmet Allah’ı hoşnut etmek, O’nun rızasını kazanmak demektir.”

Bu yaşına kadar neler yapmamış ki iyilik elçisi Sevim Teyze. Lahmacunlar, mantılar yapıp satmış. Hayır kermesleri düzenlemiş. Hayır çarşılarında kitaplar, başörtüler, kumaşlar satmış. Tabii yanı sıra hayır kahvaltıları da organize etmiş bu sevimli gönül insanı. Yıllardır her ay mutat olarak düzenlediği, etrafındaki herkesi hayra ortak ettiği… Her ay daha da büyük bir istekle tertip etmiş hayır kahvaltılarını. Almanya’dan dünyanın farklı ülkelerine uzanan bir iyilik köprüsü kurmuş âdeta.

Daha önce hiç gitmediği bir yerdeki hiç tanımadığı bir ihtiyaç sahibinin hayatını güzelleştirmiş Sevim Teyze. Dünyanın dört bir yanındaki yoksulların, kimsesizlerin, mültecilerin hayatlarına dokunmuş. Peygamber emaneti olan masum yetimlere en iyi bir şekilde sahip çıkabilmek, onlara güzel bir gelecek sunabilmek için koşuşturmuş. Arakan kamplarında hayata tutunmaya çalışan Müslümanlara bir nebze de olsa yardım edebilmek için kurmuş hayır sofralarını. Asya ve Afrika’da su kuyularının açılmasına vesile olmuş, sudan mahrum insanları temiz suyla buluşturmuş.

Katarakt hastalarını ameliyat ettirmiş, gözleri görmeyen insanlara ışık olmuş. Dondurucu soğukta sobası, battaniyesi, yiyecek bir ekmeği olmayanlar için umut olmuş. Depremde, selde evlerini kaybedenlere uzatmış iyilik elini. Yoksulun iftar ve sahur sofralarını bereketlendirmiş. Asya ve Afrika’da okul, cami, medrese, yetim okulu ve yetimhanelerin yapılmasına nice katkılar sunmuş. Tüm bu yaptığı eşsiz güzelliklere rağmen “Daha yapacak çok işimiz var.” diyor Sevim Teyze. Bizlere altın değerindeki öğüdünü söyleyiveriyor hemen. “Bizler bu dünyada misafiriz. Zamanı gelince göçer gideriz bu diyardan. Geride bıraktıklarımızdır bizleri yaşatan, bizi kıymetli yapan.”

Dinimiz Yardımlaşmayı ve Dayanışmayı Emretmiştir.”

“Böylesine yoğun bir tempo sizi yormuyor mu?” diye sorduğumuzda tatlı ve huzur veren bir ses tonuyla, “Gönüllü çalışmaların içinde yer almak bana haz verir, ben bunu büyük bir zevkle yaparım. Rahatlatır bu çalışmalar beni. İyiliğe gönüllü olmak demek yorulmamak; yani çalışırken dinlenmek demektir benim için. Ben çalışırken dinlenirim. Bir insanın sıkıntısına merhem olmak, insanlara her yönden faydalı olmak Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bizlere öğüdü değil midir? Nitekim “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” buyurmuş Allah’ın Rasulü. Nice ayetlerle yüce yaratan bizlere yardımlaşmayı, dayanışmayı emretmiştir. Hâl böyleyken yorgunluk hissedilir mi hiç.”

“Kendime hep ben şu soruyu sorarım.” diyor Sevim Teyze: ”Mağdur için, yetim için ne yapabilirim?” Her yeni güne büyük umutlarla uyandığını, bir mazlumun duasında, bir yetimin tertemiz kalbinde yer almayı arzuladığını söylüyor ışıldayan gözlerle.

Geçen yıl ebediyyete uğurladığı hayat arkadaşı Münevver Amca ile arasında geçen konuşmayı aktarıyor hüzünlü gözlerle… “Hacı Amcanıza birgün dedim ki ‘Ben çok güzel şeyler yapacağıma inanıyorum. Yapabilir miyim sence?’. ‘Yaparsın Hanım.’ dedi. Aynı soruyu bir daha sordum ve yine ‘Yaparsın Hanım.’ dedi. Can yoldaşım, benim bu güzel yola çıkmama vesile oldu. Böylelikle Hacı Amcanızla beraber başladık iyiliğe gönüllü olmaya. Birlikte çıktık bu kutlu yola biz. O şimdi yanımda değil; ama manevi desteğini hâlâ hissederim.”

“Zamanla bana bu yolda eşlik edenlerin sayısı her geçen gün daha da çoğaldı.” diyen Sevim Teyze bu kutlu yolda yalnız başına da kalsa bu iyilik kervanını götüreceğini söylüyor. “Ben gece uyumam. Hep yeni fikirler düşünürüm. Hep gece ilham gelir bana. Sabah olunca da hanımlara hemen anlatırım fikirlerimi. Ve gerçekleştirmek için hemen harekete geçerim. Yarım bırakmam. Kafama koyduğum işi yaparım. Etrafımdakilere hep söylerim ‘Siz gitseniz, ben üç kişiyle de kalsam, tek de kalsam tamamlarım işimi. Hiç problem değil benim için. Sonunda Allah’ın rızasını kazanmak gibi kutlu bir mükâfat var ne de olsa.”

Dünya Gönüllüler Günü

İyiliğin İyileştirici Bir Gücü Var.”

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” münasebetiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik iyilik elçisi Sevim Teyzeyle.

Işıldayan gözlerle bize bakıp şöyle devam ediyor Sevim Teyze. “İyiliğin iyileştirici gücü olduğuna inanıyorum. Sanki bir ilaç alıyorum ve tüm ağrılarım bir anda geçiveriyor. O vakit şöyle düşünüyorum. ‘Allah’ım! Ben senin kullarına hizmet ettim. Sen de benim sıkıntımı, ağrımı giderdin.’ Allah’ın hoşnut olduğu şeyleri yapmak beni ayakta tutuyor.”

WEFA’nın Adana’da hamiliğini üstlendiği ve aralarında Suriyeli çocukların da olduğu yetimleri ziyaret etmiş birkaç yıl önce Sevim Teyze. Çocukları ilk gördüğünde neler hissettiğini öğrenmek istiyoruz tabii hemen. Gözleri doluyor bir anda. Ağlamaklı bir tonda şu sözler dökülüyor dilinden: “Adana’ya gidip de yetim yavrularımızı görünce dedim ki ‘İyi ki ben yetimlere aşığım. İyi ki ben bu masum yavrularımızla haşır neşirim. Kalbimi tarifsiz bir huzur kaplamıştı o an. Onlara sarıldım. Onların cennet kokularını içime çektim.”

Gönüllüler aynı zamanda etrafındaki kişilerin de gönüllü olmasını sağlayan örnek örnek kişilerdir. Ömrü boyunca daima hayra vesile olan Sevim Teyze Adana ziyaretiyle de herkesi hayra ortak etmiş.

“Adana ziyaretinden bir gece önce mevlit okutturmuştum. Yardımlaşma ilgili okunan ayetler içime işledi. Kulaklarımdan gitmedi. Ve ben hemen o gece Adana’ya yetimlerimizi ziyaret etmeye karar verdim. Ertesi sabah hanımlara ‘Ben Adana’ya yetim başı okşamaya gidiyorum.’ dedim. Herkes o anda gönlünden ne kopuyorsa elime verdi. Bununla da yetinmedim. Elime telefonu aldım ve tanıdıklarımı aramaya başladım. Onlara da niyetimi anlattım. Ve bizim kadirşinas insanımız desteğini esirgemedi. Böylece Adana’daki yetimlerimiz için yeterli bağış kısa sürede toplanmış oldu. Hemen WEFA’dan yetkili bir kişiyle görüştüm ve Adana’ya gideceğimi ve yetimleri ziyaret edeceğimi söyledim. WEFA da ivedilikle Adana’daki partner kurumla iletişime geçip hemen yetimlerle ve anneleriyle bir program hazırladı. Ardından Adana’ya doğru arkadaşımla birlikte yola koyulduk. Toplanan bağışlarla WEFA aracılığıyla ramazan kumanyası hazırladık. Yetim ailelerini ziyaret ettik. Müslüman kardeşlerimizle hemhâl olduk.”

 

“Yardım Ettiğim Kişilerle Allah’ın Huzurunda Buluşmayı İstiyorum.

Sevim Teyze hangi ortama girerse girsin insanları hayra teşvik etmenin derdinde. “Düğün, kutlama merasimi, komşu ziyareti… “Aklımda daima mazlumun sıkıntısı, yetimin hüzünlü yüzü var.” diyor. Etrafımdaki insanların beni görünce ilk söyledikleri şey ‘Hacı Teyze’nin yine vardır yardım projeleri.’ İnsanların bana olan güvenleri beni ziyadesiyle memnun ediyor hâliyle. Ben her ramazan hayır iftarı düzenlerim. Herkes zekâtını, fitresini, sadakasını vermek için benim iftar programımı bekler. Ben de bu hayırsever kardeşlerimin güvenini boşa çıkarmıyorum tabii ki. Onların bağışlarının WEFA aracılığıyla yetimlere, muhtaçlara, mazlum ve mağdurlara ulaştırılmasına vesile oluyorum. Emaneti yerine teslim ediyorum.”

Yardımı dokunduğu kişilerle bir araya gelmeyi çok tercih etmediğini söyleyen Sevim Teyze şöyle izah ediyor bize düşüncesini. “Ben Allah’ın rızasını kazanmak için gayret ediyorum. Bir nebze de olsa bir insana bir yardımım dokunduysa onunla bu dünyada değil Allah’ın huzurunda buluşmak isterim.”

 

 “Çocukların gözlerindeki umut yok olmasın.

“Diğerkâmlık, şefkatli ve merhametli olmak bir Müslüman’a en çok yakışan hasletlerden. İslam dininin en önemli öğütleri olan “gönülden verme”, “karşılıksız verme” gibi eylemlerin bireyleri her anlamda birbirine yakınlaştıran mucizevi bir etkisi olduğuna inanıyorum. Daha fazla insanımızın gönüllülük faaliyetlerine katılmasına, gönüllü çalışmasına vesile olmalıyız. Bize aslında üç şey lazım. ‘Eğitim, gelişim ve değişim’. Her insan değişebilir. ‘Ben yapamam.’ dememeliyiz. Hemen bugün harekete geçmeliyiz. Mutlu ve müreffeh bir toplum için hepimiz sorumluluk almalıyız. Başı okşanmadık yetim kalmasın, çocukların gözlerindeki umut yok olmasın. Unutmayalım ki bir yerlerde hiç tanımadığımız birileri bizlerden gelecek desteği bekliyor.”

Kendisini bu kutlu yolda yalnız bırakmayanlara ve dünyanın bir ucundaki insanlara yardım ulaştırabilmesine aracı olan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’na da teşekkürlerini gönderiyor son olarak Sevim Teyze.

 

Dünya Gönüllüler Günü – İyilik Elçilerinin Günü Bugün

Evet… Bugün 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü. Çoğu zaman isimleri dahi bilinmeyen iyilik elçilerinin günü bugün. Dünyayı güzelleştirmeye çalışan, insanların hayatlarına dokunan, herkesi iyilik halkasına dahil etmek isteyen müstesna kahramanların günü. Sevim Teyzemize ve gıyabında tüm gönüllülere sonsuz teşekkür ediyor ve ver her birinin Dünya Gönüllüler Günü’nü en kalbî duygularımıza kutluyoruz.

 

 

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü” münasebetiyle kısa bir söyleşi gerçekleştirdik iyilik elçisi Sevim Teyzeyle.