Bugün 16 Ekim Dünya Gıda Günü. Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır.  Her yıl Dünya Gıda Günü vesilesiyle dünyanın birçok yerinde farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Gıda Günü 2020 Teması “Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelimolarak belirlenmiştir

 

Dünyada yaklaşık 130 Milyon Kişi Kronik Açlıkla Karşı Karşıya 

BM tarafından yayınlanan “Dünya Gıda Güvenliği ve Beslenme Raporu”nda dünyada her geçen gün daha fazla sayıda insanın yeterli ölçüde beslenemediğine vurgu yapılıyor. Raporda 2019 yılında açlık çeken kişi sayısı 690 milyon olarak tespit edilmiş.

Rapora göre açlık çeken kesime en çok Asya’da rastlanıyor. Asya’da yaklaşık 380 milyon kişi açlık sorunuyla karşı karşıya. Bununla birlikte yeterli seviyede beslenemeyenlerin en hızlı arttığı kıta ise Afrika. Rapor, Afrika’da yaklaşık 250 milyon kişinin açlık sorunundan muzdarip olduğunu ortaya koyuyor.

BM raporunun çarpıcı bir sonucu da koronavirüs salgını ilgili. Uzmanlara göre pandemi 2020 yılı sonu itibarıyla 130 milyon kişiyi daha kronik açlıkla karşı karşıya bırakabilir.

 

WEFA Yoksullara Gıda Yardımı Yapmaktadır 

 

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Afrika başta olmak üzere açlık sorunu yaşayan coğrafyalara düzenli olarak gıda yardımında bulunmaktadır. Her sene gerçekleştirilen Ramazan ve kış yardımları çerçevesinde yoksullara gıda paketi dağıtılmaktadır. Bununla birlikte her yıl Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerine yönelik kurban eti yardımı yapılmaktadır. Bilhassa yoksulluğun yoğun olduğu ülke ve bölgelerde her ay mutat olarak adak, akîka ve şükür kurbanı da kesilmektedir. Aynı zamanda ülke ziyaretleri çerçevesinde de ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda yardımı gerçekleştirilmektedir. Öte yandan WEFA, “Yetim Sponsorluğu” sistemiyle 5 bine yakın yetimin gıda ihtiyacının giderilmesine düzenli olarak katkı sunmaktadır.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu’nun gıda yardımlarından başta yetimler olmak üzere mülteciler, yaşlılar, hastalar, dullar, engelliler ve kimsesizler ile ihtiyaç sahibi aileler faydalanmaktadır.

 

Dünya Gıda Günü – Yoksullar Senin Yardımını Bekliyor!

Asya ve Afrika’da milyonlarca insan sizin desteğinizi bekliyor. WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu aracılığıyla sizler de muhtaç insanlara ulaşabilir; onlara gıda yardımında bulunabilirsiniz. Yardımlarınızla yoksulların hayata umutla bağlanmasına vesile olabilirsiniz.