Depremzedelere Yardım:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve çevre illerden de hissedilen depremin ardından “Acil Yardım” kampanyası başlatan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu afet bölgesinde çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından hızlı bir şekilde yardım çalışmalarını başlatan WEFA, depremzedelere yönelik yardımlarını faaliyetlerini sürdürüyor.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren WEFA Genel Başkanı Musab Aydın şu sözleri kaydetti:

“Türkiye’nin Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve birçok illerden de hissedilen deprem hepimizi derinden üzdü. WEFA olarak bizler de depremin ilk gününden itibaren bölgeye yönelik ‘Acil Yardım’ kampanyası başlattık. Sabahın erken saatlerinde Köln’de Genel Merkezimizde kriz masası kurduk ve afetin büyüklüğüne bağlı olarak yapılması gereken öncelikli işlerin listesini oluşturduk. Ekiplerimizi hemen bölgeye sevk ettik. Acil ihtiyaç malzemelerinin afet bölgesine ulaştırılması yönünde ilk günden itibaren konsolosluklarla, AFAD ve Türk Kızılay ile koordineli bir şekilde hareket ettik. Mobil aşevimizin bölgeye intikal etmesini sağladık ve afet bölgesinde ilk günden itibaren sıcak çorba ikramlarımıza başladık. Öte yandan 10 kişiden oluşan arama kurtarma ekiplerimizi de afet bölgesine sevk ettik.”

13 Yardım Tırı ve 17 Yardım Kamyonu Deprem Bölgesine Gönderildi

WEFA ekiplerinin afet bölgesinde dağıtımlara devam ettiğini belirten Aydın,

“Bu zamana kadar afet bölgesine 13 yardım tırı, 17 yardım kamyonu gönderdik. Gıda malzemeleri, giyim eşyası, battaniye, yatak, bebek maması, elektrikli ısıtıcı, powerbank, hilti-demir kesici, tüp, soba, odun, oyuncak vb. malzemelerin dağıtımını gerçekleştirdik. Yardım çalışmalarımıza destek veren tüm hayırseverlerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Mobil Aşevinde Üç Öğün Sıcak Yemek İkramı

Mobil aşevlerinde yemek ikramlarının devam ettiğiniz söyleyen Aydın,

“Afet bölgesinde mobil aşevlerimizde üç öğün sıcak yemek ikramlarımız devam ediyor. Kahramanmaraş/Elbistan’da Umut Sensin iş birliğiyle, Hatay/Kırıkhan’da Hayad Derneği iş birliğiyle, 5 farklı bölgede Türk Kızılay iş birliğiyle ve 10 farklı bölgede Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğiyle yemek dağıtımlarımızı gerçekleştirdik. Bununla birlikte Kahramanmaraş/Merkez’de Sevap Tası iş birliğiyle sıcak yemek dağıtımlarımız devam ediyor. Yine aynı şekilde Kahramanmaraş/Merkez’de WEFA mobil aşevimizde de sıcak yemek ikramlarımızı gerçekleştiriyoruz. Öte yandan ultrAslan – AVRUPA Taraftar Oluşumu iş birliğiyle de bazı bölgelerde ortak çalışmalar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çocuklar için 1 Tır Dolusu Oyuncak

Depremzede çocuklara yönelik etkinlik düzenlediklerini söyleyen Aydın,

“Çocuklarımızı bir nebze de olsa mutlu etmek amacıyla onlara özel etkinlik düzenledik. Hayırseverlerimizin de desteğiyle çocuklarımıza 1 tır dolusu oyuncak ve kitap hediye ettik. Şişme oyun parkı kurduk. Yine aynı şekilde Hacivat-Karagöz oyunlarıyla çocuklarımızın eğlenceli vakit geçirmesini sağladık.” dedi.

WEFA Ekipleri Bölgede Çalışmalara Devam Ediyor

“Ekiplerimiz deprem bölgesinde dağıtımlara aralıksız devam ediyorlar.” diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgede belli yerlerde depolarımız bulunuyor. Her sabah ekiplerimiz gıda malzemeleri başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerini ayrı ayrı paketliyor; büyük araçlarla köyler başta olmak ilçelere gidip bu yardım paketlerini depremzedelere ulaştırıyorlar.”

 “Ramazan Yardımlarını Depremzedelere Ulaştırıyoruz.”

2023 Ramazan Kampanyası kapsamında Türkiye’deki depremzedelere de yardım ulaştıracaklarını belirten Aydın,

“Bu yıl Türkiye’deki ramazan yardımlarımızı depremden etkilenen illerde gerçekleştireceğiz. Hayırseverlerimizin zekât, fitre, fidye, kumanya ve bayramlık bağışlarını Türkiye’deki depremzedelere ulaştıracağız.” ifadelerini kaydetti.

Bağışımı Nasıl Ulaştırabilirim?

Türkiye’deki depremzedelere destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına havale de yapılabilmektedir.