Kış geldi. Tüm göz alıcı güzelliği, keskin soğukları, delici ayazı ile yine kış kapımızda. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte değişen hava koşulları ihtiyaç sahiplerini bu esnada farklı bir çıkmaza sürüklüyor. Çetin ve zorlu şartları içinde barındıran, geniş bir ihtiyaç skalasına meydan veren kış mevsimi yoksul kimseler için adeta bir kabusa dönüşüveriyor. Zira yoksul kimselerin ne yakacak kömürleri ne de onları kışın ayazından koruyacak kıyafetleri var.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak her sene gerçekleştirdiğimiz “Kış Yardımı” çalışmalarımıza bu sene de devam edeceğiz. Bununla birlikte 2019/2020 kış yardımlarımıza eşlik eden gönüllülerimizin yaşadığı tecrübeleri sizler için derledik:

“Çocuklar kadar bizler de heyecanlıydık.” 

2019/2020 kış yardımı çerçevesinde aralık ayında Kahramanmaraş’a giden WEFA Gönüllüsü Rumeysa Kurt yaşadıklarını şu sözlerle aktarıyor bizlere:

“Gittiğimiz okullarda çocuklar bizi çok sıcak karşıladılar. Çocuklar kadar bizler de heyecanlıydık. Minik öğrencilere montlarını ve botlarını ellerimizle giydirdik. Mutlu oldukları yüzlerinden belli oluyordu. Kim bilir belki de ilk defa kışlık botları olmuştu. Belki de ilk defa bu kışı üşümeden geçireceklerdi.”

Şırnak’taki kış yardımlarımıza katılan bir diğer WEFA Gönüllümüz ise çocukların neşeli hâllerini anlatıyor bize:

“Kışlık kıyafet hediye edeceğimizi duyan minik öğrenciler büyük bir sevinçle geldiler yanımıza. Hepsinin yüzünde mahcup bir tebessüm. Önce başlarını okşadık, şefkatimizle minik yüreklerini ısıttık. Ardından üşüyen minicik ayakları için en sıcak tutan botları ellerimizle giydirdik. Onlar artık kış mevsimini de sevecekler.”

“WEFA’nın bizleri unutmayacağını biliyorum.”

Moğolistan, dünyanın en soğuk yerleri arasında yer alıyor. Hava sıcaklığının gece -40’lara kadar düştüğü Moğolistan’da yaşam bir hayli zor. Bilhassa çadırlarda ve baraka gibi evlerde yaşan kimseler ısınma sorunu çekmemek için sabahtan akşama kadar soba yakmak zorundalar. Ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlerine kömür alamayan onlarca aile için uzun ve soğuk kış geceleri kâbusa dönüyor. Kış mevsiminin Moğolistanlı çocuklar tarafından sevildiğini söylemek zor.  Jannur Kız Yetimhanesinde kalan Gülnur şu sözlerle ifade ediyor kış mevsimini sevmediğini:

“Kış mevsimi burada çok soğuk oluyor ve çok soğuk olunca da çok üşüyoruz. O yüzden kış mevsimi güzel değil. WEFA her sene bana ve arkadaşlarıma kışlık elbise, mont, atkı, pantolon, kazak veriyor. Mağazaya gidip kendi zevkimize göre seçiyoruz kıyafetlerimizi. Alışveriş esnasında çok eğleniyoruz. Bu kış da WEFA’nın bizleri unutmayacağını biliyorum. Yeni kışlık kıyafetlerime kavuşacağım için şimdiden çok heyecanlıyım.”

2019/2020 kış yardımları münasebetiyle geçtiğimiz yıl aralık ayında Moğolistan’a giden CumaAli Keleş de şöyle aktarıyor tecrübelerini:

“Moğolistan’ın çok soğuk olduğunu biliyorduk; ama elbette bunu yaşayarak tecrübe etmek başka. Yola çıkmadan önce tüm hazırlıklarımız yapmış ve soğuktan koruyucu kıyafetler temin etmiştik. Moğolistan’a gidince bize deri ve kürkten yapılmış başlık yani kalpak da verdiler. Ancak buna rağmen hava dayanılamayacak ölçüde soğuktu. İhtiyaç sahibi ailelere çeşitli kışlık malzeme yardımında bulunduk. Çocuklarla kışlık kıyafet alışverişine gittik. Yardımlarımızdan ötürü aileler çok sevindiler.”

Çocuklara Kışlık Kıyafet Yardımı

Çocuklara Kışlık Kıyafet Yardımı – Sen de Destek Ol!

Çocuklara, yetimlere kışlık kıyafet yardımı yapmak isteyen hayırseverler +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına havale de yapılabilmektedir. Açıklama kısmına “ProjeNo 201035” yazılması gerekmektedir.

Öte yandan aşağıda yer alan formu doldurarak bağışınızı hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

FundraisingBox Logo