Moğolistan Cami Açılışı :

Asya’da yaptığı çalışmalara bir yenisini ekleyen WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Moğolistan’da cami açılışı gerçekleştirdi.

Moğolistan’ın Hovda ilinde geçen yıl temeli atılan Abdulhamid Han Camii ibadete açıldı. Cami açılışına bölgedeki insanların ilgisi yoğun oldu. Caminin yapılmasından ötürü çok mutlu olduklarını söyleyen Moğolistanlı Müslümanlar WEFA’ya ve tüm hayırseverlere teşekkürlerini ilettiler.

Projenin hayata geçirilmesine WEFA Braunschweig ile “İnsan İnsana Emanetttir” sloganıyla yardım çalışmalarını gerçekleştiren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin de büyük destek verdi.

WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Böylesi anlamlı bir projede yer aldığım için çok mutluyum. Sosyal medyadan başlattığım yardım kampanyasına takipçilerimden yine büyük destek geldi. Kısa sürede cami için gerekli bağış toplandı. Buradan WEFA’ya ve kıymetli takipçilerime teşekkür ediyorum.”

WEFA Braunschweig ekibinden Salih Özdemir ise şu sözleri kaydetti:

“Moğolistan’daki Müslüman kardeşlerimize bir nebze de olsa yardımcı olmak, onların ihtiyacını gidermek bizleri çok mutlu etti. Tüm hayırseverlere teşekkür ederiz.”

Cami açılışı

Moğolistan’da Caminin Önemi 

Moğolistan’da genel olarak Müslüman nüfus azınlıkta olup, Müslümanlar dinî vecibelerini yerine getirebilmeleri için uygun bir ortamdan yoksunlar. Bilhassa ülkede kış mevsiminin soğuk ve sert geçmesi nedeniyle Moğolistanlı Müslümanlar toplu hâlde ibadetlerini yapacakları sıcak ve temiz bir ortama ihtiyaç duymaktadırlar.

4 Minareli Cami Açılışı

200 metrekare alan üzerine inşa edilen camide aynı anda 200 kişi ibadet edebilecek. 4 minareli Abdulhamid Han Camii bölgedeki Müslümanların önemli bir ihtiyacını giderecek.

Müslüman Kazaklar

Hovda ili Moğolistan’ın 21 ilinden biridir. İl, ülkenin batısında yer almaktadır. İlin nüfusu 2015 yılı itibarı ile 81,479’dur. Nüfusun yoğunluğu Moğollar olduğu gibi ikinci büyük nüfusu Müslüman kazaklar oluşturmaktadır. Ülke genelinde Müslümanların en çok nüfusa sahip olduğu ikinci şehirdir.