ÇOCUKLARIN BÜYÜYEMEDEN BU DÜNYADAN GÖÇTÜĞÜ BİR ÜLKE:

BURKİNA FASO

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Bürkina Faso, Afrika’nın batısında yer alıyor. Burkina Faso, “onurlu insanların ülkesi” anlamına geliyormuş. Ülkenin nüfusunun yüzde 70’i Müslüman olan Burkina Faso’da başkentten kırsal bölgelere doğru ilerledikçe yoksulluğun ve çaresizliğin de şiddeti artıyor.

Afrika’nın batısında en yoksul ülkelerden biri olmasının yanı sıra insan ömrünün de en kısa olduğu yerlerden biri. Bu yoksul ülkenin mağdur insanlarının ortalama yaşam ömrünün 50 yıl olduğu belirtiliyor.

Burkina Faso’da temiz suya ulaşmak ve yeterli besine ulaşmak da oldukça güç. Temiz olmayan su tüketimi nedeniyle başta çocuklar ve kadınlar kirli sudan kaynaklı tifo, kolera, zatürre, dizanteri gibi hastalıklara kolaylıkla yakalanıyor. Bu nedenle her beş çocuktan birinin 5 yaşına gelmeden yaşamını kaybettiği belirtiliyor. Yoksul ülke Burkina Faso’da çocuklar daha büyüyemeden bu dünyadan göçüp gidiyor.

Burkina Faso

WEFA TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN BURKİNA FASO YARDIMLARI

BURKİNA FASO KURBAN YARDIMLARI:

Her Kurban Bayramı’nda dünyanın en yoksul ve mağdur ülkelerinden biri olan Burkina Faso’nun ihtiyaç sahiplerine hayırseverlerimizin kurban bağışlarını ulaştırıyoruz. Böylece onların evine taze et girerken, bizlerin de gönülleri huzurla doluyor.

KİMSESİZ ÇOCUKLARIMIZI GÖZETTİĞİMİZ YETİM SPONSORLUK SİSTEMİ:

Yalnızca Burkina Faso’da 500’e yakın yetim çocuğumuza yetim sponsorluk sistemi ile düzenli olarak maddi yardımda bulunuyor ve onların kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlayarak yetim çocuklarımızın eğitim hayatlarına devam edebilmelerine yardımcı oluyoruz. Ayrıca her Kurban ve Ramazan bayramlarında Burkina Faso’nun yetimlerini ziyaret ederek harçlıklarını ve bayramlıklarını ulaştıyor ve çocukların bayramı neşeyle karşılamalarını sağlıyoruz.

Nitekim 2019’da bölgeyi ziyaret eden  WEFA Belçika Başkanı İbrahim Ural Burkina Faso ziyaretine ilişkin,

“Yetim çocuklarımız WEFA için çok değerli. Onların her türlü sıkıntısının giderilmesi için çeşitli yetim yardım çalışmaları yürütüyoruz. Burkina Faso’da da yetim çocuklarımızı ve ailelerini ziyaret ederek 500 yetimimize bayramlıklarını ve zekâtlarını teslim ettik. Onların yüzlerindeki tebessüm bizler için çok değerli.” 

diyor.

Burkina Faso

WEFA İLE SEN DE İYİLİĞE ORTAK OL

Sıcacık gülüşleri olan onurlu insanların ülkesi Burkina Faso. Ne yeterli besine rahatlıkla ulaşabiliyorlar ne de eğitim ve öğrenim alabilecekleri yeterli imkânlara sahipler. Onlar bunca yokluğa rağmen kanaat ediyorlar ve şükrediyorlar. Her yıl binlerce çocuk, Burkina Faso’da yoksulluk yüzünden yaşamını kaybediyor. Kalanları ise yaşamlarını yokluk içinde sürdürmek zorunda kalıyor.

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizayonu olarak yardımlarımızı ulaştırdığımız 70 ülkeden biri olan Burkina Faso’da anlıyoruz ki, paylaştıkça çoğalıyor iyilikler ve güzellikler. Bu coğrafyada yürütülen her yardım projesinin toplum için ne kadar değerli olduğunu anlamak çok zor olmuyor bizler için.

Burkina Faso’ya her gidişimizde yokluğun acısını yaşıyoruz. Doğru ya, dünyanın öteki ucunda kardeşimiz açlıkla boğuşurken, biz yeni bir araba yeni bir ev almanın yollarını düşünüyor, sahip olduğumuz nimetlerin değerini unutuyoruz.

Her ne kadar bunlar acı verse de bu coğrafyaları ziyaret ederek sorumluluğumuzun farkına varıyor ve yoksul kardeşlerimize yardım ulaştırabilmenin çeşitli yollarını arıyoruz. Burkina Faso’daki kardeşlerimize nasıl yardım ulaştırabileceğimiz noktasında artık daha hassas olmalıyız. Kardeşlerimizi unutamayız…

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.