„Çatlamış Dudaklara Bir Damla Su İle Hayat Olun“ sloganıyla başlatmış olduğumuz Su Kampanyamıza ilgi her geçen gün artarak devam ediyor.

Berlin ve Frankfurt’da yaşayan hayırseverler, topladıkları bağışlarla Somali’de büyük su kuyuları açtırdılar. Kuyuların bulunduğu bölgedelerde yaşayan, temiz su için kilometrelerce yol katetmekten kurtulan insanlar Berlin ve Frankfurt‘lu hayırseverlere selam ve dualar göndererek teşekkür ettier. WEFA Afrika, Orta Asya ve Uzakdoğu’da bugüne kadar 3500 su kuyusu açarak bir yudum su için zorlu iklim şartlarında kilometrelerce yol katetmek zorunda kalan yüz binlerce insanın temiz içme ve kullanma suyuna kavuşmasını sağladı.

 

WEFA coğrafi şartlar, kuraklık ve altyapı sorunları nedeniyle temiz içme suyuna erişim sıkıntısı yaşanan bölgelerde su kuyuları inşa etmektedir. Bir kuyu açıldıktan sonra çıkan su, bütün analizleri yaptırıldıktan sonra halkın kullanımına sunulmakta ve belirli aralıklarla denetimi yapılmaktadır. İnsanların sağlıklı su kaynaklarına ulaşmasını sağlayan su kuyusu projeleri, Afrika’da yaygın olarak görülen hastalıkların da önüne geçmeyi hedeflemektedir.

 

Projenin amacı

  • Bir yudum su için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalan insanlara temiz içme suyu sağlamak.
  • Başta Afrika olmak üzere Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinde kirli suyun neden olduğu bulaşıcı hastalıkları önlemek.
  • Su sıkıntısı nedeniyle kullanılamayan tarım alanlarına su temin etmek ve tarımı geliştirmek.
  • Bölgede yaşayan insanlara gelecek umudu aşılamak.
  • Bölge halkının kalkınmasına destek olmak.

 

Suyun az bulunduğu bölgelerde yaşamak zorunda kalan Afrika insanı, WEFA’nın başlattığı su kuyusu projesi ile hem sağlıklı suya kavuşmakta hem de buralarda sağlıksız suyun sebep olduğu hastalıkların önü alınmış olmaktadır. Projeyle yaşam alanlarının bereketlenmesi sağlanarak insanlar arasında dayanışma ve paylaşma kültürünün gelişmesine imkân tanınmaktadır. Ayrıca; bölgede su yüzünden çıkan çatışmaların sona ermesine de katkıda bulunulmaktadır.

 

Proje süresi ve bedeli

Su kuyusu projesinin tamamlanma süresi Avrupa’daki hayırseverlerin yoğun ilgisinden dolayı 1 yıldan fazla sürebilmektedir. WEFA tarafından açtırılan su kuyuları bölgelerdeki fiziki şartlara göre farklılıklar göstermektedir. Kuyular teknik olarak yüzeyden veya derinden çıkarılan suya göre yüzey su kuyuları ve derin su kuyuları olmak üzere iki çeşittir. Su kuyularının bedelleri de ülkelere ve kuyu çeşitlerine göre değişmektedir. Mesela Kamboya‘da bir su kuyusunu 450 Euro bağışlayarak açtırabilirsiniz.

 

Projeye katılım

1.  Bağışçımız su kuyusu açtırma talebini telefonla veya bu broşürü doldurarak WEFA Projeler Birimi’ne bildirir. (Başvuruda kuyuya verilecek isim belirlenmelidir).

2.  Su kuyusu bağışını yapar;

3.  Proje tamamlandığında WEFA, su kuyusunu açtıran hayırseverin istediği ismi kuyuya yazdırıp, fotoğrafını da çekerek teşekkür belgesiyle birlikte adresine gönderir.

 

  • Müesseseler, camiler, dernekler ve işyerleri de bu kampanyaya katılabilirler.
  • Ayrıca bu projeye gelen kuyu bedelinden az olan yardımlar da su kuyusu için ayrılmış havuz sisteminde değerlendirilmektedir.

 

Afrika susuz kalmasın! Açtıracağınız su kuyusu ile bölgeye rahmet ve bereket götürün!