Afrika’nın Benin ülkesinde aralık ayında başlatılan cami inşaatı çalışmalarına WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu aralıksız devam ediyor. 600 kişilik kapasitesi olan caminin ikinci katı ise medrese olarak kullanılacak.

WEFA, Benin’in en büyük şehri olan Cotonou’da cami inşaatına başladı. 600 kişinin ibadet edebileceği cami 200 metrekare alana sahip. Belçika’dan hayırsever bir bayanın yapımını üstlendiği caminin mayıs ayında ibadete açılması planlanıyor.

Caminin ikinci katı ise medrese olarak inşa edilecek. 5 sınıftan oluşacak olan medresede 150 öğrenci eğitim alabilecek. Medresede din derslerinin yanı sıra Arapça eğitimi ile hafızlık eğitimi de verilecek.

Cami ve medrese inşaatının tamamlanması hâlinde bölgede yaşayan Müslüman ailelerin ve çocukların hem eğitim alma hem de ibadetlerini topluca yerine getirme noktasında büyük bir ihtiyacı karşılanmış olacak.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Medrese inşaatına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org adresinden bağışta bulunabilecekleri gibi Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler.

Benin

Afrika’nın batı kıyılarında bulunan Benin, bölgenin en fakir ülkelerinden biridir. Tahmini olarak 9,6 milyonluk bir nüfusa sahip olan Benin’de nüfusun önemli bir bölümü Afrika yerel dinlerine mensuptur. Cotonou’nun ise %20’si Müslüman’dır.