Mültecilere yönelik çalışmalarını aralıksız sürdüren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Ramazan Bayramı’nda da mültecileri unutmadı.

Geçtiğimiz ay kurulan “Mülteci Masası” ile mültecilere yönelik çalışmalarını daha da aktif hâle getiren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Ramazan Bayramı’nın 1. Günü mültecilere yönelik kahvaltı programı organize ederek bu önemli günde onların yanında oldu. Kale Camii’nde gerçekleştirilen kahvaltı etkinliğine çoğunluğunu Suriyeli mültecilerin oluşturduğu 50 kişi katıldı. Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde geçen bayram kahvaltısının ardından hep birlikte bowling oynamaya gidildi.

WEFA’nın bayram münasebetiyle düzenlediği etkinliklere katılan Suriyeli bir mülteci kadın yaşadığı mutluluğu şu sözlerle ifade etti: “Avrupa’ya mecburi şartlardan geldik. Kendi öz vatanımızı terk etmek zorunda kalmak gerçekten çok acı. Bu meçhule yolculukta korku da vardı elbette. Doğup büyüdüğümüz yerlerde bayramı yaşamak, ailemizle huzur içinde bir arada olmak isterdik. Ama burada dindaşlarımızın olduğunu görmek, onlarla bir arada bayram geçirmek bizleri yine de mutlu etti. Yüreğimizde buruk bir sevinç var. Şükür ki yaşadığımız dünyada hâlâ iyiliksever insanlar var. Bu anlamlı günde bizi yalnız bırakmayan tüm WEFA ekibine çok teşekkür ederiz.”

Kahvaltı ve bowling etkinliğini mültecilerin bayramı bayram tadında geçirmeleri için düzenlediklerini belirten Mülteci Masası Sorumlusu Tülay Yılmaz ise, “Mültecilerin moral desteğine çok ihtiyaçları var. WEFA olarak mültecilerin sorunlarına hassasiyetle yaklaşıyoruz, ‘Mülteci kardeşlerimize daha fazla nasıl yardımcı olabiliriz?’ sorusunu kendimize defalarca yöneltiyoruz. Mülteci kardeşlerimizi daha iyi anlayabilmek ve sorunlarına çözümler sunabilmek amacıyla geçtiğimiz ayda WEFA bünyesinde Mülteci Masası kurduk. Bu, mültecilerin içinde bulundukları şartları daha iyi anlayabilmemiz ve çözüm noktasında çalışmalar yapabilmemiz için önemli bir adımdı. Bir çalışma takvimi oluşturduk. Yaptığımız çalışmalarla mülteci kardeşlerimizin yanında olmak ve onlara her konuda destek sunmak istiyoruz. Bu kapsamda bu hafta içerisinde yine ev ziyaretlerimiz ve sosyal etkinliklerimiz olacak. Duyarlı kardeşlerimizin de düzenleyeceğimiz aksiyonlara yürekten katılacağına ve gerekli desteği bizlere vereceklerine inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.