2020’de Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü babaları anımsama, onlara sevgi, saygı günü olarak düşünülmüş özel bir gündür. Babalar Günü çoğu ülkede haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmaktadır. 2020’de Babalar Günü 21 Haziran’da kutlanacak.

Babalar Günü Neden Kutlanıyor?

Bir Amerikan İç Savaşçının kızı olan Sonora Smart Dodd tarafından ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde Babalar Günü kutlanmıştır. Dodd’un babası altı çocuğunu tek başına büyüttüğü için Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Haziranın 5’inde babasının doğum günüydü ve Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamıştı. Ancak bu çalışmalar 5 Haziran tarihine kadar yetişmediği için Babalar Günü haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir. Bu yüzden Babalar Günü haziran ayında kutlanmaktadır. Babalar Günü resmî olarak ise ilk defa 1966 yılında kutlanmıştır.

Baba Ne Demek?

“Baba”, güçlü, dayanıklı anlamlarına gelen ve kökleri kuvvetli, dalları ile gökyüzünü kucaklayan bir ağaç olan çınar ağacına benzetilmiştir. Çınar benzetmesi yalnızca güç ifadesi olarak değil, baba sevgisini ifade etmek için de kullanılır. İslam dininde her fırsatta anne-babaya karşı saygılı olunması gerektiği vurgulanmış, pek çok ayet ve hadîs-i şerifte anne-babaya karşı sevgi ve hoşgörüyle yaklaşılması gerektiği emredilmiştir.

“Rabbin, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa, kendilerine «of!» bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle.” (İsrâ Sûresi, 17:23)

Babasız Kalan Yetim Çocukları WEFA Yalnız Bırakmıyor

Kurulduğu günden bu yana yetimleri şefkat şemsiyesi altına alan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu babasını kaybetmiş, korunmasız kalmış yetim çocuklara daima yardım elini uzatmıştır. WEFA’nın yetim kalan çocuklara yönelik çalışmalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

“Yetim Sponsorluğu”

WEFA, “Yetim Sponsorluğu” sistemiyle, hâlihazırda 22 ülkede 4.166 yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına düzenli destek vermektedir. Bilhassa savaş, doğal afet ve yoksulluğun baş gösterdiği ülke ve bölgelerdeki yetimlere yardım eli uzatan WEFA, yetimlerin temel ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamakta, yaşamını tek başına idame ettirmeye gücü yetmeyen yetimlere, kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar maddi destek sağlamaktadır.

Yetimhaneler, Yetimokulları ve Medreseler İnşa Ediyor

Aielerini kaybeden çocukları kendi topraklarından, kültürlerinden koparmadan onlara güzel bir gelecek sunma gayretinde olan WEFA, Asya ve Afrika’nın farklı ülke ve bölgelerinde yetimhaneler, yetimokulları ve medreseler inşa etmektedir. WEFA, ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetim çocukların güvenli bir aile ortamında büyümelerine ve eğitim olanaklarından yeterli düzeyde istifade edebilmelerine olanak sağlamaktadır.

Eğitim Yardımları

Yetimlere okuma alışkanlığı kazandırmayı; onların; düşünen, düşündüğünü ifade edebilen, fikir üreten, nitelikli bireyler olmaları yönünde önemli katkılar sunmayı hedefleyen WEFA, hayata geçirdiği “Kütühane Projesi” ile yetimhanelerindeki mevcut kütüphaneleri restore ederken, ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni kütüphaneler inşa etmekte ve yetim çocukların gelişimini olumlu etkileyecek kitaplar temin etmektedir.

Eğitim yardımları çerçevesinde yetim çocuklara kırtasiye yardımı da yapılmaktadır.

Kış Yardımı

Her sene gerçekleştirdiği “kış yardımları” çerçevesinde yetimlere de kışlık giysi yardımında bulunan WEFA, yetim çocuklara atkı, bere, eldiven, kışlık mont ve bot hediye etmektedir.

Sağlık Yardımları

Ailelerini kaybeden çocukların her türlü ihtiyacını karşılama gayretinde olan WEFA, yetim çocuklara yönelik sağlık taraması da yapmaktadır. WEFA, Tanzanya’da inşa ettiği Hakan Toker kliniğinde yetim çocuklara ücretsiz muayene imkânı da sunmaktadır.

Ramazan ve Kurban Yardımları

Her sene Ramazan yardımları çerçevesinde yetimlere iftar yemeği ikram etmekte; aynı zamanda yetim çocuklara zekât yardımında da bulunmaktadır.

Kurban yardımları kapsamında da yetimlere yönelik yardım çalışmaları gerçekleştiren WEFA, yetim ailelerine ve yetimhanelere kurban eti dağıtmakta, bununla birlikte yetimlere zekât bağışlarını da ulaştırmaktadır.

Yetimlere Bayramlık Elbise Yardımı

WEFA, baba şefkatinden mahrum büyüyen çocukları bilhassa bayram günleri yalnız bırakmıyor. “Yetim Sponsorluğu” sistemiyle hamiliğini üstlendiği yetimler başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki yetimlere mutlu bir bayram yaşatmak isteyen WEFA, Ramazan ve Kurban bayramlarında her yıl yetim çocuklara bayramlık elbise hediye etmektedir.

WEFA Aracılığıyla Yetimlere Yardım Elinizi Uzatın!

WEFA’nın yetim kalan çocuklara yönelik gerçekleştirdiği yardım çalışmalarına sizler de destek verebilir, baba şefkatinden mahrum büyüyen, aile sıcaklığına hasret kalan yetim çocukların hayatlarını güzelleştirebilirsiniz.

Yetimlere Güzel Bir Gelecek Sunmak Senin Elinde!

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.