Asya ve Afrika’da gerçekleştirdiği katarakt ameliyatları ile insanları ışığa kavuşturan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2017 yılında 4 bin kişinin yeniden hayata tutunmasına vesile oldu.

WEFA hayata geçirdiği “Katarakt” projesi ile iklim veya bölgesel şartlar, doğum, yaş, beslenme ya da başka dış etkenler nedeniyle katarakt rahatsızlığı yaşayan, görme yetisi bozulan veya tamamen kaybolma tehlikesi ile karşılaşan insanlara yardım eli uzatmaya devam ediyor. “Siz Görürseniz Onlar da Görecek!” sloganıyla yola çıktıklarını söyleyen Genel Başkan Musab Aydın, projeyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Afrika kıtasında bulunan bazı ülkelerdeki en büyük sağlık sorunlarından biri olan katarakt alt yapı eksikliği ve yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkmaktadır. 15 dakika gibi kısa bir operasyon ile sağlığına kavuşacakken yıllardır imkânsızlıklar nedeniyle hayatlarını görme yetisinden mahrum olarak sürdürmek zorunda kalanların sayısı azımsanmayacak ölçüdedir. Katarakt hastaları günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında hep bir başkasına muhtaçlar. 5-6 yaş grubu çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması ve daha bu yaşta görme nimetinden yoksun olmaları insanın yüreğini sızlatıyor. 2017 yılında WEFA olarak Afrika ve Asya’da gerçekleştirdiğimiz ‘Katarakt’ projesi kapsamında 15 bin kişiyi göz muayenesinden geçirdik. Bunun sonucunda 4 bin katarakt hastasını ameliyat ettirerek onların yeniden görmelerine vesile olduk. Şimdi binlerce insanı ışığa kavuşturmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bizler bu sene de hız kesmeden katarakt ameliyatlarımıza devam edeceğiz. Ameliyatlar gerçekleştirildikten sonra katarakt bağışında bulunan hayırseverlerimize bilgilendirme mektubu ile birlikte katarakt ameliyatı yaptırdığı kişinin resmini de gönderiyoruz. ‘Katarakt’ projemize destek vermek isteyen hayırseverlerimiz wefa.org adresinden ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.”

WEFA bugüne kadar 33 bine yakın kişiye göz sağlık muayenesi yapmış ve 11 binden fazla katarakt ameliyatı gerçekleştirmiştir.