Ramazan ayı ile birlikte çalışmalarına hız veren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Bangladeş’teki Arakan kamplarında yaşayan mültecilere kumanya ve zekât yardımında bulundu. Bu yıl da Arakanlı Müslümanlar unutulmadı.

Ramazan yardımları kapsamında Bangladeş’teki Arakan kamplarını ziyaret eden WEFA, kampta yaşayan Müslümanlara çeşitli yardımlar ulaştırdı. WEFA ekibine katılan Hasan Özdemir kamptaki yardım çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri aktardı: “2007 yılından beri Arakanlı mültecilerin temel insani ihtiyaçlarını karşılama noktasında çeşitli yardım faaliyetleri gerçekleştiriyor, senenin belli zamanlarında Müslüman kardeşlerimizi ziyaret ediyoruz. Bilhassa ramazan ayında yaptığımız yardım çalışmalarıyla Arakanlı kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışıyoruz. Bu seneki ramazan yardımlarımızı gerçekleştirmek amacıyla 21-26 Nisan tarihleri arasında Rohingyalı Müslümanların sığındığı Bangladeş’ın Cox’s Bazar bölgesini ziyaret ettik. Derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren mültecileri ramazan ayı öncesi bir nebze de olsa mutlu etmek istedik. Ramazan ayına buruk girmemeleri ve ramazanı rahat geçirmeleri için onlara kumanya ve zekât yardımında buluduk.

Öte yandan daha önce açtığımız su kuyularının denetimini yaparken, yeni açılacak su kuyuları için de yer tespitinde bulunup çalışmalarımızı hızlandırdık. Yine ziyaretimiz kapsamında kamptaki mültecilere adak, akika ve şükür kurbanı yardımında da bulunduk. WEFA olarak Arakanlı kardeşlerimize yönelik yardım çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

 

Arakanlılar İçin İftar Sofraları Kurulacak

Mülteci kamplarında yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlar her türlü yokluğa rağmen inançlarından ödün vermiyorlar.  “Kardeş Payı Yapalım” sloganıyla bu seneki ramazan yardımlarını gerçekleştiren WEFA, bu ramazan ayında da Arakanlı mülteciler için iftar sofraları kuracak. Dileyen hayırseverler yapacakları 5 Euro bağışla Arakanlı bir Müslüman’ın iftar yapmasına vesile olabilirler.

 

Nasıl Bağış Yapabilirim?

WEFA’nın ramazan kampanyasına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına bağış amacının (zekât, fitre, kumanya vs.) yazılması gerekmektedir. Öte yandan ilgililer, online-chat üzerinden canlı olarak WEFA ile irtibata geçebilir ve rahatça sorularını yöneltebilirler.

 

Arakanlı Müslümanlar

Arakan’da Budistler ve Müslümanlar arasında 2012 yılında çıkan çatışmalar sonucu binlerce Müslüman katledilmiş, çok sayıda ev ve iş yeri ateşe verilmişti. Yaşanan şiddet olayları sonucu yüz binlerce Arakanlı zorla yerinden edilmiş ve Arakanlı Müslümanlar kaçarak bir umutla Bangladeş’e sığınmıştı. Ancak Arakanlılar için Bangladeş mülteci kamplarındaki yaşam hayat hiç de kolay değil. Açlık ve içme suyu sıkıntısı çeken Arakanlı mülteciler kamplarda her türlü tehlikeye de açıklar.

Birleşmiş Milltetler (BM), 25 Ağustos 2017’den sonra Bangladeş’e sığınan Arakanlı mültecilerin sayısının 745 bine ulaştığını bildirdi. Uluslararası insan hakları kuruluşları tarafından yayımlanan uydu görüntülerine göre yüzlerce köyün yok edildiği kanıtlandı. Bangladeş Dışişleri Bakanı Shahidul Haque, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada ise Bangladeş’in Myanmar’dan daha fazla insanı kabul edebilecek pozisyonda olmadığını açıklamıştı.

Arakan’da dinî ve etnik gerekçeli şiddet olayları artarak devam etmektedir. Myanmar tarafından uygun koşullar sağlanmadığı için Arakanlılar ülkelerine geri dönmek istemiyorlar. Burma yönetiminin Arakanlı Müslümanlara uyguladığı şiddet, BM ve uluslararası insan hakları örgütleri tarafından “etnik temizlik” ya da “soykırım” olarak adlandırıyor.

Ramazan ayı ile birlikte çalışmalarına hız veren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Bangladeş’teki Arakan kamplarında yaşayan Müslümanlara kumanya ve zekât yardımında bulundu.

Ramazan ayı ile birlikte çalışmalarına hız veren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Bangladeş’teki Arakan kamplarında yaşayan Müslümanlara kumanya ve zekât yardımında bulundu.

 

Arakanlı Müslümanlar İçin WEFA’dan Ramazan Yardımı