Arakanlı mazlumlar için acil yardım çağrısı

Myanmar ordusu, Arakan vilayetinde yaşayan Müslümanlara karşı bir soykırım yürütüyor. Son 3 günde gerçekleşen saldırılarda üç bin Müslümanın kadın, erkek, yaşlı ve çocuk demeden öldürüldüğü raporlara yansıdı. Askerler Müslüman halkın yaşadığı şehirleri ateşe verirken, insanlık dışı vahşete de imza atıyorlar. Sosyal medyaya yüklenen videolarda can havliyle kaçan Arakanlı Müslümanların yaşadığı dehşet gözler önüne seriliyor.

Arakanlı Müslümanlar tüm dünyanın gözü önünde tehcir ve katliama maruz tutuluyor. Myanmar ordusunun geçen Cuma gününden beri Arakan eyaletinde Rohingyalılara yönelik saldırılarında, üç bin Müslümanın kadın, erkek, yaşlı ve çocuk demeden katlettiği belirtiliyor. Myanmar ordusunun hedef gözetmeksizin gerçekleştirdiği saldırılarda bebeklerin dahi katliama maruz kaldığı ve tam anlamıyla bir soykırım yaşandığı belirtiliyor. Avrupa Rohingya Konseyi, Myanmar ordusunun Arakan eyaletinde son 3 günde iki ile üç bin arasında Müslümanı katlettiğini duyurdu. Myanmar’da 1982’de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar “devletsiz” sayılıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “eziyet gören dini azınlık” olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.

100 bin müslüman yerinden edildi
Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar’ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının yaptıkları saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman’ın katledildiğini, 100 binden fazla Müslüman’ın da yerinden edildiğini söyledi. Sözcü Schug yaptığı açıklamada, “Arakan’da son günlerde Müslümanlara karşı ordu mensuplarının yaptığı katliamlar 2012 ve geçen yıl ekim ayında yaşananlardan kat kat daha fazla. Durum hiç bu kadar kötü olmamıştı. Arakan’da yaşanılan yavaşlatılmış bir soykırım ile karşı karşıyayız.” dedi. Sadece Arakan’ın Rathedaung kentine bağlı Saugpara köyünde dün 900-1000 arasındaki Müslüman’ın öldürüldüğü bilgisini aktaran Schug, bu katliamdan sadece bir erkek çocuğun hayatta kaldığını belirtti.

Bebekler de hedef oluyor
800 bin kişinin yaşadığı Maungdaw, Buthidaung ve rathedaung şehirlerini kuşatma altında alan Myanmar ordusu katliam yapıyor. Görgü tanıkları askerlerin hedef gözetmeksizin ateş açtığını, bebeklerin dahi hedef alındığını belirtiyor. Askerler silahsız, canlarını kurtarmak için kaçan sivilleri hedef alırken, Müslümanların yaşadıkları evleri de ateşe veriyorlar. Myanamr ordusunun katliamalrına şahit olanlar, Rohingya Müslümanları için hiçbir alanın binanın güvenli olmadığını, insanların hastane ve marketler dahil olmak üzere herhangi bir yere gitmeye korktuklarını belirtiyor. Sosyal medya mecralarına yüklenen videolarda yüzlerce Rohingyalı erkek, kadın ve çocuğun sadece üstlerindeki elbiseler ile pirinç tarlalarına sığındığını görülüyor. Arakan eyaletinde 1,1 milyon Müslüman açlık ve sefaletle yüzyüze yaşıyor, Rohingyalar Budist çoğunluk tarafından yoğun ayrımcılığa maruz bırakılıyor.

Bangladeş’e kaçış
Myanmar ordusunun saldırısı ile 100 bine yakın Rohingyalı Müslüman’ın Bangladeş’e doğru kaçtığı, ordunun geçtiği bölgelerde, kundaklama, yargısız infaz ve cinsel saldırılarda bulunduğu aktarılıyor. Bangladeş hükümeti ise katliamdan kaçmak isteyen Rohingyalı Müslümanların ülkeye girişine izin vermiyor. Binlerce Rohingyalı Müslüman, 3 gündür sınır bölgesinde bekliyor. Cuma günü başlayan çatışmaların ardından yaklaşık 3 bin Rohingyalı kaçak olarak Bangladeş’e girmeye başardı.

Arakan’ın Aylan’ı
Katliamdan kaçıp Bangladeş’e girmeye çalışan bir ailenin bebeği, Naf nehrinde botun batması sonucu hayatını kaybetti. Bebeğin cansız bedeninin fotoğrafı sosyal medyada büyük yankı buldu. Acı fotoğraf karesi, geçen yıl Bodrum’da mülteci botunun batması sonucu boğularak hayatını kaybeden Suriyeli Aylan bebeği hatırlattı.

WEFA ve Arakanlı mazlumlar

2006 yılında kurulan WEFA İnsani Yardım Organizasyonu, yardım amaçlı ilk ziyaretini 2007’de Arakanlı muhtaçların olduğu Bangladeş’in güneyine yapmış ve o tarihten bu yana da Arakanlı mağdur ve mazlumların yanında olmaya devam etmektedir. Ramazan ve Kurban çalışmalarının yanısıra, Arakan bölgesinden Bangladeş’e göç etmek zorunda olan Arakanlıların çocuklarına yönelik yetimhane çalışmaları, yetim sponsorluğu, su kuyuları. Katarakt ameliyatları, acil yardımlar, yetim evlendirme, gelir temini, bayramlık elbise, kırtasiye yardımı gibi birçok yardım faaliyetinde bulunan WEFA, bu kez sizlerin bağışlarınızla bölgede acil yardımlar dağıtacaktır.

WEFA ekibi bölgeye gidiyor

Arakan’daki zulümden kaçarak Bangladeş’in güneyine ulaşabilen muhtaç ve mağdurlara, acil gıda yardımı dağıtımında bulunmak üzere WEFA ekibi bölgeye gidiyor.

Siz de acil yardım kampanyasına katılabilirsiniz.
Dağıtımı yapılacak her 50 kilo pirinç için 50 € bağışta bulunabilirsiniz.