ARAKAN KAN AĞLIYOR

BU ZULME SESSİZ KALMA ARAKAN’DA İNSANLIK ÖLÜYOR

Baskı altında yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz Myanmar ordusu tarafından 2012 yılından beri etnik soykırıma maruz bırakılıyor. Myanmar hükûmeti tarafından 1982’de kabul edilen yasa ile vatandaşlık haklarını kaybeden Müslüman kardeşlerimiz, Birleşmiş Milletler tarafından da “eziyet gören dinî azınlık” olarak kabul ediliyor.

Arakanlı Müslüman kardeşlerimiz, Myanmar’ın Bangladeş sınırına yakın Arakan eyaletinde yaşıyor. Ülke geneli Budist olan Myanmar hükûmeti, yıllardan beri Müslüman halka yaşam hakkı dahi vermeksizin zulüm uyguluyor.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı verilere göre, bölgede Müslümanlara ait 350’den fazla köy yakılırken, Müslüman halk Bangladeş’e göçe zorlanarak katlima uğramış. Raporda Arakanlı Müslümanlardan 34 bininin yakılarak öldürüldüğü, 114 bin Arakanlının şiddete maruz kaldığı, 17 bin 718 kadın ve kız çocuğunun ise Myanmar ordusu tarafından tecavüze uğradığı tespit edilmiştir.

arakan

ARAKAN İNSANİ YARDIM BEKLİYOR

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak insanlığa hizmet amacıyla çıktığımız bu yolda, kendi vatanlarında göçebe hayat yaşamaya maruz bırakılmış mazlum Arakan halkına acil yardımlar başta olmak üzere çeşitli insani yardımda bulunuyoruz.

Artan saldırılar ile zulümden kaçan Arakan halkı, Arakan ve Bangladeş’te çadır kamplara sığınarak, temiz su ve yiyecek bir lokma ekmekleri olmaksızın yaşam mücadelesi vermektedirler. Yaşanan bu insanlık krizi derinleşirken; çocuk, kadın ve yaşlılar yetersiz beslenme ve kirli su tüketimi nedeniyle bir de hastalıkların pençesine düşmüşler.

Yıllardan beri kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanların yarasına merhem olma gayretinde olan WEFA, bu yardım çığlığına sessiz kalmayarak Arakan için acil yardım kampanyası yürütmektedir. Bu amaçla susuzluk ve yoksullukla mücadele eden kardeşlerimiz için su kuyuları inşa etmekte, acil yardımlar kapsamında ise mülteci kamplarına temel gıda ve hijyen malzemeleri ulaştırmaktayız.

WEFA İLE ARAKAN YARDIMLARI

2006 yılından beri dünyanın neresinde olursa olsun zulme veya felakete uğramış mazlumlar ve ihtiyaç sahipleri için yardım faaliyetleri yürüten WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, zulme uğrayan Arakan halkı için de düzenli olarak yardım faaliyetleri yürütmektedir.

WEFA’nın Arakan Yardımları:

  • ARAKAN İÇİN WEFA RAMAZAN YARDIMLARI: 2007 yılından beri Arakanlı mültecilere yardım eli uzatan WEFA, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesini ziyaret ederek, mültecilerin mübarek Ramazan ayını bir nebze de olsa mutlu geçirmeleri adına onlara kumanya ve zekât yardımı ulaştırmaktadır. Ayrıca WEFA ekipleri tarafından kurulan iftar sofralarında Arakan halkı ile birlikte bir araya gelinmektedir.
  • KIŞ YARDIMLARI: Çadır kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslüman kardeşlerimizin hayatı kış aylarının gelmesi ile daha da güçleşmektedir. Arakan kamplarını ziyaret eden WEFA ekipleri bölgedeki kış yardımlarına katılarak Arakanlı kardeşlerimize çadır, kışlık giysi, battaniye ve gıda yardımında bulunmaktadır.
  • ARAKANLILAR İÇİN EV: Naylondan yapma çadırlarda yaşama tutunan Arakan halkını özellikle ilkbaharda başlayan şiddetli muson yağmurlarından korumak amacıyla 1.000 adet ev inşa etmeyi hedefliyoruz. Her biri 6 kişi kapasiteli olan evlerin büyüklüğü 20 metrekare ve Bangladeş WEFA Köyü’nde bir evin maliyeti yalnızca 500 Euro. Şu ana kadar 100 adet ev tamamlanarak, ailelere teslim edilmiş olup, kalan evlerin yapımına devam edilmektedir.
  • ARAKAN KAMPLARINA SU KUYUSU: Temiz içme suyundan mahrum kalan Arakan halkı, kirli su tüketimi nedeniyle ishal ve solunum enfeksiyonu riski ile karşı karşıya. Arakan halkının temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla 2019/20 döneminde derinliği 200 metreyi bulan  derin su kuyuları inşa ederek kardeşlerimizin hizmetine sunmaktayız.
  • ÇOCUKLAR İÇİN EĞİTİM YARDIMLARI: Zulmün asıl mağdurları olan çocuklar, aynı zamanda da eğitim hakkından mahrum bırakılmakta. Zorlu şartlarda eğitimlerine devam eden çocuklarımız için düzenli aralıklarla kırtasiye yardımları ulaştırıyoruz.
  • ADAK,AKİKA VE ŞÜKÜR KURBANI BAĞIŞLARI: Kurban ayı haricinde de hayırseverlerimizin adak, akika ve şükür kurbanlarını düzenli aralıklarla Arakan’da keserek mazlum kardeşlerimize dağıtıyor ve yoksulların sofralarına bereket götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kapsamda geçen yıl 105 hisse kurbanı bölge halkına dağıtıldı.
  • ACİL YARDIMLAR: WEFA, Arakanlı Müslümanlar için bölgeye temel gıda ve hijyen malzemeleri ulaştırarak halkın yaşadığı krizi bir nebze de olsa gidermeye çalışmaktadır. Bu amaçla WEFA ekiplerince 2019/20 döneminde Arakan’da 689 gıda paketi mültecilere dağıtılmıştır.

SEN DE WEFA İLE ARAKAN İÇİN YARDIM ELİ UZAT

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu olarak, dünyanın dört bir yanında çalışma yaptığımız bölgelerde mazlum ihtiyaç sahiplerinin problemlerine şahit olurken, hayırseverlerimizin desteği ile mağdurların sıkıntılarına çözümler bulmaktayız.

Sen de yaşanan bu insanlık ayıbını bir nebze de olsa gidermek için WEFA’ya bağışta bulunarak mazlum ve mağdura yardım elini uzat. Bağışlarınızı wefa.org sayfası üzerinden veya +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da gerçekleştirebilirsiniz.