WEFA Genel Başkanı Aydın:- ‘Şu an yeryüzündeki yetim çocukları bir ülkeye topladığımızda dünyanın 8. büyük ülkesini oluşturuyor’- ‘Her yıl dünyada 2,5 milyon çocuk organ mafyası tarafından ya da cinsel amaçlı olarak kaçırılıyor ya da satılıyor’

Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen 7. Geleneksel WEFA Yetim Buluşması ilgi gördü.
WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonunun, Intersaal salonunda düzenlediği etkinlikte, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen yetim çocuklar, kendi yöresel halk oyunlarını sergilediler.

Tüm gün süren etkinlikte ayrıca sanatçılar sahne aldı, halk oyunları gösterisi yapıldı, mehter konseri verildi ve sema gösterisi sunuldu.

WEFA Genel Başkanı Musab Aydın, gecede yaptığı konuşmada, 70 ülkede yardım faaliyeti gösterdiklerini, 16 ülkede yürüttükleri “Yetim Sponsorluğu” projesi çerçevesinde iki bine yakın yetime barınma, gıda, eğitim ve sağlık gibi konularda destek sağladıklarını söyledi.

Yardımsever insanlar sayesinde hizmetlerini devam ettirmek istediklerini belirten Aydın, şöyle devam etti:

“Yetim buluşmasını organize etmemizin iki amacı var. Kamuoyunda yetimlerin gözetilmesine, ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik bilinç oluşturarak, ‘yetim’ kavramını toplumun gündemine taşımak ve dünyanın en muhtaç bölgelerindeki mağdur olan yetim çocuklara Avrupa’daki hayırseverlerin el uzatabilmesini sağlayarak, bu konuda köprü vazifesi görmek.”

Şu an yeryüzündeki yetim çocukları bir ülkeye topladığımızda dünyanın 8. büyük ülkesini oluşturacağını belirten Aydın, “Her yıl dünyada 2,5 milyon çocuk organ mafyası tarafından ya da cinsel amaçlı olarak kaçırılıyor ya da satılıyor” bilgisini paylaştı.

Aydın, konuşmasının ardından farklı ülkelerden gelip geceye katılan yetimlere çiçek ve hediyeler takdim etti.

Çeşitli sivil toplum organizasyonları temsilcilerinin de katıldığı programda ayrıca bazı yardımseverlere teşekkür plaketi verildi.

Tüm geliri yetim çocuklar için kullanılacak etkinlikte çeşitli standlar kuruldu, yardımsever kadınların hazırladığı Türk mutfağından lezzetler sunuldu.

Foto: pixeldreams