Afrika’ya Cami:

Afrika’daki kalıcı eserlere bir yenisini daha ekleyen WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Burkina Faso’da cami ve medrese inşa ediyor.

WEFA, Burkina Faso’da cami ve medrese inşa etmek üzere yeni bir çalışma başlattı. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi veren WEFA Projeler Birimi Sorumlusu Mehmet Bakıcı şu sözleri kaydetti:

“Bu zamana kadar Burkina Faso’da pek çok kalıcı eseri hayata geçirdik. Yeni başlattığımız proje çerçevesinde Burkina Faso’nun Bobo-Dioulasso şehrine 15 km uzaklıktaki Banagorodou köyünde cami ve medrese inşa edeceğiz. 1017 nüfuslu köyün yüzde 85’i Müslüman. 400 metrekare alan üzerine inşa edilecek İkra Camii ve Medresesini yakın zamanda tamamlamayı ve bölge halkının istifadesine sunmayı planlıyoruz. 150 metrekare alan içerisine inşa edilecek caminin hemen yanına 20 metrekare büyüklüğünde imam lojmanı da yapılacak. Camide aynı anda 215 kişi ibadet edebilecek. Yaklaşık 150 çocuğa eğitim imkânı sunacak olan medresede ise 2 sınıf yer alacak. Sınıflardan biri 60 diğeri ise 40 metrekare büyüklüğünde olacak. Medresede öğrencilere temel dinî bilgilerin yanı sıra hafızlık eğitimi de verilecek. Bununla birlikte 132 metrekare alan üzerine ise çok amaçlı salon inşa edilecek.”

Aynı alan üzerine yaklaşık 80 metre derinliğinde su kuyusu da inşa edeceklerini belirten Bakıcı, 3.000 litrelik su deposu ile solar paneli sistemi kuracaklarını ifade etti. Su kuyusundan günlük 1.000’den fazla kişi istifade edecek.

Projenin hayata geçmesine büyük destek veren Ramazan Yön, Kürşat Kaan Baki ve Mecit Erdoğan böylesine anlamlı bir çalışmada yer almaktan dolayı heyecanlı olduklarını belirttiler.

Afrika’ya Cami ve Medrese – Nasıl Bağış Yapabilirim?

Burkina Faso’da inşa edilecek İkra Camii ve Medresesi’nin hayata geçmesine destek vermek isteyen hayırseverler  wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına da havale yapılabilmektedir. Açıklama kısmına “42354“ yazılması gerekmektedir.

Öte yandan aşağıdaki bağlantı üzerinden de bağışınızı güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İKRA CAMİİ VE MEDRESESİ

ONLİNE BAĞIŞ
ONLİNE BAĞIŞ