Açlık, susuzluk, kuraklık, iç savaşlar ve bulaşıcı hastalıklar… Afrika’nın pençeleştiği sorunlardan sadece birkaçı. Kıtlığın baş gösterdiği Afrika’da insanlar yiyecek bulma umuduyla yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalıyorlar. Birleşmiş Milletler’in verilerine göre Afrika’da açlık çeken insanların sayısında hızlı bir yükseliş görülmektedir. Açlığın sebep olduğu çocuk ölümlerindeki artış Afrika’daki durumun vahametini daha net gözler önüne sermektedir.

Afrika’da Müslümanlar her türlü yokluğa rağmen inançlarından ödün vermiyorlar. Onlar ne sahurda ne de iftarda sofralarına yemek koyabiliyorlar. Ramazan ayını buruk geçiren Afrikalılar için dışarıdan gelen ramazan yardımları ayrı bir anlam ifade ediyor. Unutulmadıklarını hissetmek, kendilerini “kardeş” gören insanların varlığını bilmek ayrı bir mutluluk veriyor Afrikalı Müslümanlara. Hayata dair umutları yeniden filizleniyor. Onlara özel kurulan iftar sofraları, Ramazan Bayramı öncesi verilen fitre ve zekâtlar, dağıtılan kumanyalar onlar için çok değerli.

WEFA, Afrika’yı Bu Sene De Unutmadı

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 12 yıldır gerçekleştirdiği ramazan kampanyası ile Afrika kıtasında binlerce kişiye zekât, fitre, sadaka, kumanya ve iftar yemeği yardımları olmak üzere birçok ayrı kalemde yardım ulaştırmaktadır. Bu seneki ramazan yardımlarını “Kardeş Payı Yapalım” sloganı altında gerçekleştiren WEFA, bu ramazanda da Afrika’nın farklı ülkelerindeki yetimlere, öğrencilere, yaşlılara, mültecilere ve kimsesizlere iftar yemeği ikram edecek, yoksul ailelere kumanya yardımında bulunacak. Yetimleri bayram sevincine ortak etmek isteyen WEFA, Ramazan Bayramı öncesi onlara bayramlık kıyafet hediye edecek.

34 Ülkeye Ramazan Yardımı

Bu sene ramazan kampanyasını Afrika, Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Türkiye’ye de gerçekleştirmeyi planlayan WEFA, 35 ülke ve bölgeye ramazan yardımları ulaştıracak. Yardımlar bilhassa afet bölgeleri, kriz bölgeleri, mülteci sayısının yoğun olduğu bölgeler ile açlık ve kuraklığın fazla olduğu yerlerde gerçekleştirilecek. 20’ye yakın ülkedeki ramazan yardımlarına WEFA ekipleri de katılacak.

Ramazan yardımlarının yanı sıra Afrika’da su kuyusu, okul, cami, medrese, çocuk oyun parkı, yetimhane ve sağlık ocağı yapan WEFA, yetimlere de düzenli destek vermekte ve Kurban Bayramı döneminde Afrika’daki yoksul ailelere kurban eti yardımında bulunmaktadır.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

WEFA’nın ramazan kampanyasına destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. WEFA bürolarında veya temsilciliklerde makbuz karşılığı elden de bağış yapılabilir. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına bağış amacının (zekât, fitre, kumanya vs.) yazılması gerekmektedir.