Ashâb-ı Suffe’yi kendilerine örnek alan Afrikalı çocuklar … Kendilerini ilim tahsil etmeye adayan; İslâm dinini en güzel şekilde öğrenmek için ailelerini geride bırakan ilim aşığı talebeler… Ne kalacak yerleri ne de yeterli yiyecekleri var. Onlar, dilencilik yaparak eğitim hayallerine ulaşmaya çalışıyorlar.

Afrikalı Çocukların Yürek Burkan Hikâyesi

Bu ilim sevdalısı 60 güzel çocuk ile 2020 Ramazan ayında yollarımız kesişti ve onların yaşam öykülerine bizler de dahil olduk.

Dilencilik yaparak hafızlık eğitimini tamamlamaya çalışan çocuklardan Burkina Faso’daki partner kurumumuz aracılığıyla haberdar olmuştuk. Partner kurumumuz 60 çocuğun hasıra ihtiyaç duyduğunu da aktarmıştı. Ancak onların geceyi bir hasırın üstünde geçirmelerine gönlümüz razı olmamıştı. Bu güzel gençlere hasır yerine, yatak yardımında bulunmak istediğimizi dile getirdiğimizde onların yatak koymak için yeterli alanlarının olmadığını üzülerek öğreniyorduk. Bu güzel çocuklara yardım edebilmek için var gücümüzle çalışmaya başlamıştık.

Şimdi Hepsinin Gözlerinde Mutluluk Var

“İnsan İnsana Emanettir!” sloganıyla yardım faaliyetlerini gerçekleştiren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin’in sosyal medyadan başlattığı yardım kampanyası ile kitlelere ulaşmış ve bu sayede çocuklarımıza hasır yardımında bulunmuştuk. Bununla birlikte çocuklara Kur’ân-ı Kerîm hediye etmiş ve onların battaniye ve kıyafet gibi bazı temel ihtiyaçlarını gidermiştik. Ramazan ayı süresince çocuklara iftar yemeği de ikram edilmişti. Yardımlarımızın ardından onların sevinçlerine şahit oluyorduk. Hepsinin gözlerinde mutluluk vardı. Ve yüzlerinde tebessüm. Küçük yaşta yaşamın zorluklarını göğüslemek zorunda kalan çocuklar, sahip olduklarına her fırsatta şükrediyorlardı. Onların mutluluğu bizleri elbette oldukça sevindirmişti. Bir hasır bir çocuğu bu denli mutlu edebilir miydi?

Bu kanaatkâr çocuklar bizleri oldukça etkilemişti.

Onları yakından tanımak istemiştik.

Afrikalı Çocuklar Eğitimleri İçin Dilenmek Zorunda

Bu güzel 60 çocuk tek bir amaç için yola koyulmuşlar: Hafızlık eğitimlerine devam edebilmek için. Onlar, İslâm dinini en doğru şekilde öğrenmek ve başkalarına da öğretmek istiyorlar. Ancak kalabilecekleri, eğitimlerine devam edebilecekleri bir yer bulmakta şimdiye dek epey zorluk yaşamışlar ve bugün de benzer sıkıntıları yaşamaya devam ediyorlar. Daha önce ülkenin kuzeyinde hafızlık eğitimi alan bu çocuklar radikal grupların saldırılarından kaçarak hocaları ile birlikte başkente sığınmışlar ve burada sürekli yer değiştirmek zorunda kalmışlar. Nerede kalmışlarsa çok geçmeden ev sahipleri evden çıkarmış onları. Şimdi ise durum farksız. Kaldıkları yerden de çıkarılma korkusu yaşıyorlar. Hâlihazırda kaldıkları yer içler acısı. Yatak yok, koltuk yok, masa yok. Sadece bir hasırları var o kadar. Yağmurdan korunmak için kendilerince yöntemler bulmuşlar; ama ne çare.

Afrika’ya Uzanan WEFA Eli

WEFA olarak kilometrelerce uzakta yaşayan bu muhtaç ilim sevdalısı Afrikalı çocukların yaşadıkları trajediye son vermek üzere yola koyuluyoruz. Çocukların sıcak ve güvenli bir ortamda büyümeleri ve eğitimlerini sürdürebilmeleri için sıvıyoruz kollarımızı. Burkina Faso’nun başkenti Ouagadougou’da yoksul çocuklarımız için bir yurt inşa ediyoruz. El ele verelim ve bu projeyi tamamlayalım istiyoruz. Projenin toplam maliyeti ise 120.000 Euro.

“İnsan İnsana Emanettir” sloganıyla yardım çalışmalarını gerçekleştiren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin, WEFA Karlsruhe Temsilcisi Hasan Özdemir ve Genç WEFA projenin hayata geçmesine büyük destek veriyorlar. WEFA Karlsruhe Temsilcisi Hasan Özdemir ile WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin ve takipçileri yurdun tamamlanmasına maddi destek sunanlardan. WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin aynı zamanda yurdun mobilya ihtiyacının karşılanmasına katkı sunuyor. Genç WEFA da bina içindeki elektrik tesisatı yapımı için maddi destek sağlıyor. İsâr yurdu 2 katlı olarak inşa edilecek.

Yemek Yardımı – Sokak Çocuklarına Umut Işığı

Öte yandan Genç WEFA ekibi ve “İnsan İnsana Emanettir” sloganıyla yardım çalışmalarını gerçekleştiren WEFA Gönüllüsü Hatice Şahin başlattıkları yardım kampanyası çerçevesinde çocuklara akşam yemeği ikramında bulunuyor. Bu anlamlı yardım çalışmasına hayırseverlerin de ilgisi yoğun. Zira çocuklara akşam yemeği ikramında bulunan hayırseverler için özel teşekkür videosu hazırlanıyor. Çocukların bir araya gelip büyük bir sofra etrafında oturdukları videoda çocuklar kendilerine yemek ikramında bulunan hayırsevere sesleniyorlar. İster kendi adına ister tanıdığı ve sevdiği adına akşam yemeği ikramında bulunan bağışçılara büyük bir minnettarlıkla teşekkürlerini aktarıyor Afrikalı evsiz çocuklar…

Afrikalı Çocuklar İçin Gelin, Yine Birlik Olalım!

Rotamız yine Kara Kıta Afrika ve dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Burkina Faso. Ülke, dünyadaki okuma yazma oranının en düşük olduğu bölgelerin başında geliyor. Burada Müslüman çocukların eğitim alabileceği yerlerin sayısı yok denecek kadar az. Afrika’nın çocukları bizlerden gelecek yardım elini bekliyor.

Bizler şimdiden heyecanlıyız. Siz değerli hayırseverlerimizin de desteğiyle yurdun inşasını kısa sürede bitireceğimize olan inancımız tam. Öte yandan bu güzel çocuklarımıza sizlerin desteğiyle akşam yemeği ikramında bulunmaya devam edeceğiz.

Gelin, yine birlik olalım! Yapacağınız bağışlar ile Afrikalı çocukların geleceğine umut olun!

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Afrika’daki çocuklara yemek yardımı yapmak isteyen hayırseverler +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına havale de yapılabilmektedir. Yalnızca 1 çocuğun yemek bedeli 3 Euro’dur. 50 Euro ve üzeri bağış yapan hayırseverler için özel teşekkür videosu gönderilmektedir. Bağışınızı gerçekleştirirken bu talebinizi belirtmeniz gerekmektedir.

Öte yandan Afrikalı çocuklar için inşa edilen yurdun tamamlanmasına destek vermek isteyen hayırseverler de +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca WEFA’nın hesap numarasına havale de yapılabilmektedir.