Afrika’da okul yaptırmak :

Afrika ve Asya’da hizmete sunduğu kalıcı eserlerle insanlara umut olan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu Burkina Faso’da yeni inşa edeceği okul için hazırlıklara başladı. 700 öğrencinin istifade edeceği lisenin 2019/20 eğitim-öğretim döneminde hizmete açılması planlanıyor.

700 Öğrenci Eğitim Alabilecek

Dünyanın muhtaç bölgelerine insani yardım ulaştıran WEFA, Asya ve Afrika’da inşa ettiği kalıcı eserlerle de mazlum ve mağdurun hayatını güzelleştirmeye devam ediyor. WEFA, Afrika’daki Müslüman çocukların eğitim ihtiyacını gidermek amacıyla Burkina Faso’da inşa edeceği yeni okul için çalışmalara başladı. Okul, 700 öğrenciye eğitim imkânı sunacak. Daha önce bölgede hizmete açılan Sultan Ahmet Okulu ile yetimhanesinin hemen yanına inşa edilecek olan okulda lise öğrencilerine eğitim verilecek. 1 bilgisayar odası, 1 öğretmenler odası ve 8 sınıfın yer alacağı okul ilk etapta 2 katlı olarak inşa edilecek. Bu senenin eylül ayına kadar okulun resmî açılışının yapılması ve 2019/20 eğitim-öğretim yılında hizmet vermesi planlanıyor.

Okulun yapılmasına büyük destek veren Avrupalı hayırsever Ayşe Bulut duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“Afrika ülkelerindeki kardeşlerimize hep yardım etmek istiyordum. WEFA aracılığıyla daha önce de Kenya’da ihtiyaç sahipleri için 2 ev ve 1 su kuyusu yaptırmıştım. Ama en büyük hayalim Afrika’da cami, okul ya da hastane yaptırmak idi. WEFA’nın Burkina Faso’da başlattığı okul projesini öğrenince bu fırsatı kaçırmak istemedim. Afrika’daki çocuklar da bizim çocuklarımız. Onlara güzel bir gelecek sunmak bizlerin de sorumluluğunda. Afrikalı çocuklarımızın eğitim alabileceği bu ilim yuvasında çocuklarımız okul derslerinin yanı sıra kendi kültürlerini, millî değerlerini de öğrenecekler ve yaşadıkları ülkeye faydalı birey olacaklar. Proje tamamlandığında okulun resmî açılışına ben de katılacağım ve çocukların mutluluklarına yakından şahit olacağım. Şimdiden çok heyecanlıyım. Bana bu fırsatı sunan WEFA’ya tekrardan şükranlarımı sunuyorum.”

Sosyal medya üzerinden başlattığı yardım kampanyası ile WEFA’nın Burkina Faso’daki okul projesine destek vereceğinden bahseden Bulut, ”Yüce gönüllü insanların bu süreçte beni yalnız bırakmayacağına inancım tam. ‘Bu okulda benim de payım olsun.’ diyen hayırseverlerimizin bana destek olacağına inanıyorum.” dedi.

Dünyanın En Fakir Ülkesi

Burkina Faso, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer almaktadır. 20 milyonluk nüfusun yüzde 61’ini Müslümanlar, yüzde 23’ünü ise Hristiyanlar oluşturmaktadır. Kalan yüzde 10 ise yerel dinlere mensup insanlar. Dünyanın okuma yazma oranının en düşük olduğu Burkina Faso’da Müslüman çocukların eğitim alabileceği okulların sayısı yeterli değil.

Afrika’da Okul Yaptırmak İstiyorum

Burkina Faso’daki okul projesine destek vermek isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Vagadugu Okulu” yazılması gerekmektedir.