Kuraklık, yokluk ve hızlı nüfus artışı su kıtlığının başlıca nedenleri arasında gösteriliyor. Günümüzde hâlâ evlerinin dışında bir kaynaktan su getirmek için kilometrelerce yol yürümek zorunda olan milyonlarca insan var. Bilhassa Asya ve Afrika’da temiz suya erişim problemi hâlâ ciddiyetini koruyor. Afrika Su Kuyusu Yardım

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hazırladığı ortak rapor acı gerçekleri ortaya koyuyor. “İçme Suları, Sanitasyon ve Hijyen” isimli raporda dünya genelinde yaklaşık 2 milyar 200 milyon kişinin hâlâ temiz içme sularına erişimi olmadığına dikkat çekiliyor. Raporda, evde sabun ve su ile ellerini yıkayamayan kişi sayısının 3 milyar olduğu ifade ediliyor. Raporda dikkat çekici bir diğer önemli husus ise 785 milyon kişinin yarım saatlik yürüme mesafesinde ulaşabileceği bir temiz su kaynağının bulunmaması.

Temiz su ve hijyen koşullarının iyi olmaması ishal, kolera, dizanteri, hepatit A ve tifo gibi hastalıkların kolayca yayılmasına sebep oluyor. Nitekim UNICEF ve DSÖ’nün yayımladığı ortak raporda her yıl 5 yaş altı 297 bin çocuğun ishale bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybettiği vurgulanıyor.

Afrika ve Asya’da İnsanları Temiz Suyla Buluşturuyoruz

Kuraklık ve coğrafi şartlar nedeniyle temiz suya erişim sıkıntısı yaşanan bölgelerde su kuyuları inşa eden WEFA, bu zamana kadar 1 milyondan fazla kişiyi temiz suya kavuşturdu.

Su sıkıntısı yaşanan bölgelerde açılan su kuyuları ile bölge halkının temiz içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmaktadır. Bununla birlikte tarım ve hayvancılık noktasındaki sıkıntılar azaltılırken bu bölgelerde iş imkânları da oluşturulmaya çalışılmaktadır.

2006 ve 2019 yılları arasında 19 ülkede 4.520 su kuyusu temiz içme suyundan mahrum insanların hizmetine sunulmuştur. WEFA, 2020 yılında da su kuyusu çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.

Afrika’ya 6 Musluklu Şadırvanlı Su Kuyusu

WEFA, Su Kuyusu projesi çerçevesinde Togo, Gana ve Nijerya’da 6 musluklu şadırvanlı su kuyusu da inşa edecek. Su kuyusunun deposu 500 litre su kapasitelidir.

Su kuyuları bilhassa cami, medrese, sağlık ocağı, okul çevresi olmak üzere halka açık alanlarda; herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bölgelerde inşa edilecek. Togo, Gana ve Nijerya’da 6 musluklu şadırvanlı su kuyusu bedeli 2 bin Euro’dur.

Afrika Su Kuyusu Yardım

Siz de Üzerinde İsminizin Yazılı Olduğu Su Kuyusu Açtırabilirsiniz

Hayırseverler bir su kuyusu bedelini karşıladıkları takdirde su kuyusuna istedikleri ismi verebiliyorlar. Su kuyusu tamamlandığında ise bağışçılara su kuyusunun fotoğrafları gönderiliyor.

 

Afrika Su Kuyusu Yardım Çalışmalarına Sen de Katıl!

  • Su kuyusu bağışınızı şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz:
  • Bürolarımıza gelerek veya temsilcilerimiz aracılığıyla bize ulaşabilir, makbuz karşılığı elden ödeme yapabilirsiniz.
  • Bankanıza talimat vererek bağışta bulunabilirsiniz.
  • Hesap numaralarımıza havale yapabilirsiniz.
  • Telefon numaralarımızı arayarak bağışta bulunabilirsiniz.
  • www.wefa.org sayfamızdan Online-Bağış yapabilirsiniz.

ONLINE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.