Afrika’daki yoksul öğrencilere yardım etmeye devam eden WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, Burkina Faso’da geçen yıl temelini attığı okulun açılışını gerçekleştirdi. Okulun resmî açılışında öğrencilere okul üniforması ile kırtasiye yardımı da yapıldı. Afrika Kırtasiye Yardımı :

Geçen yıl temeli atılan “Miracle” (Türkçe: Mucize) isimli okul 2020/2021 eğitim öğretim yılında hizmete açıldı. 700 öğrenci kapasiteli okulda ilk etapta 500 öğrenci eğitim alacak. Okulda öğretmenler odası ve bilgisayar odası ile 8 sınıf bulunuyor.

Miracle isimli okulun açılışından son derece mutlu olduklarını dile getiren OSEH Genel Müdürü Yacouba Sawadogo şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bugün öğrenci, öğretmen herkes büyük bir coşku yaşıyoruz. Okulda öğrenciler hem dinî eğitim hem de klasik eğitim alacaklar. Elbette bu onlar için büyük bir şans. Bu nedenle aileler çocuklarını büyük bir istekle bu okula yazdırmak istediler. Yavrularımıza bu desteği sunan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.”

Afrika Kırtasiye Yardımı - Afrika’daki yoksul öğrencilere yardım etmeye devam eden WEFA, Burkina Faso’da okul açılışı gerçekleştirdi.

“Bizi düşünen insanların varlığını bilmek oldukça sevindirici.”

500 öğrenciye okul üniforması ve kırtasiye malzemeleri hediye edildi. Hediyelerini alan 6. sınıf öğrencisi olan Alimatou duygularını şu sözlerle dile getirdi:

Hayatımda hiç hediye almamıştım. Çok mutluyum. Çantam ve defterlerim oldu.  İleride doktor olup insanlara faydalı olmak istiyorum.”

Bununla birlikte Alimatou bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen insanlara teşekkür ettiğini ifade etmek için yerel dilde bir şarkı söyledi.

Okulun açılışında büyük bir heyecan yaşadığını anlatan ve kırtasiye malzemelerine kavuştuğu için mutluluk duyduğunu ifade eden 6. sınıf öğrencisi Fatıma da şunları söyledi:

Bizi düşünen insanların varlığını bilmek oldukça sevindirici. Güzel düşünceli insanlar kilometrelerce öteden bize yardım ulaştırdılar. Alimatou ile aynı sınıftayız. İkimizde ortak bir hayalin peşinden gidiyoruz: İnsanlara yardımcı olmak. Her ikimizde sağlık sektöründe yer almak ve insanlara faydalı olmak istiyoruz. Burada maalesef yaşam şartları çok zor. Söz konusu durumun iyileşmesi için elimizden ne geliyorsa onu yapmak için uğraş vereceğiz.”

Afrika Kırtasiye Yardımı - Afrika’daki yoksul öğrencilere yardım etmeye devam eden WEFA, Burkina Faso’da okul açılışı gerçekleştirdi.

Afrika Kırtasiye Yardımı

Afrika Kırtasiye Yardımı - Afrika’daki yoksul öğrencilere yardım etmeye devam eden WEFA, Burkina Faso’da okul açılışı gerçekleştirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle okulun resmî açılışına katılamayan WEFA ekibi, instagram üzerinden Burkina Faso ile canlı yayın gerçekleştirdi.

Projenin hayata geçirilmesine büyük destek veren WEFA Gönüllüsü Ayşe Bulut da instagram canlı yayınına katılarak öğrenci ve öğretmenlerle görüştü. Bulut şu sözleri kaydetti:

Büyük bir mutluluk yaşıyorum. Orda olmayı çok isterdim. Ancak maalesef olmadı. Takipçilerime desteklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.”

Hizmete giren Miracle okulunun öğrenci ve öğretmenleri de okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundular. Etkinlik öğrencilere kırtasiye dağıtımı ile son buldu.

Mayıs ayında hizmete açılması planlanan Miracle isimli okulun resmî açılışı koronavirüs salgını nedeniyle bu yılın eylül ayına ertelenmişti.