SUDAN’DAKİ SELZEDELERİN YARALARINI HEP BİRLİKTE SARIYORUZ

Sudan’da 2019 yılının ağustos ayında yaşanan şiddetli yağışlar, eşi benzeri görülmemiş bir sel felaketine sebep olurken on binlerce insanın evsiz kalmasına neden oldu. Yaşanan vahim sel felaketi sonrasında 37 bin evin ağır hasar aldığı raporlanırken, 340 bin kişinin evsiz kaldığı belirtiliyor.

UZAKLARDA YOKLUK İÇİNDE BİR ÜLKE: SUDAN

Yoksulluğun ve şiddetin gölgesinde bir ülke Sudan. Sudan, ne yazık ki yıllardır Afrika‘nın en yoksul ülkesi olarak yerini koruyor. Toprak yollar ve toprak renginde barakaların bulunduğu bu ülkede yokluğun acısı yüzümüze çarpıyor. Küçücük barakalarda yokluk içinde geçen hayatlara şahit olduk.

WEFA olarak düzenli bir şekilde yardım ettiğimiz Sudan’da yaşanan vahim sel felaketinin ardından bölgeye ulaştırdığımız acil yardımlar ile selzedelerin acil ihtiyaçlarını giderirken, mağdurlar için kalıcı çözümler geliştiriyoruz.

Sudan’ın başkenti Hartum’un kuzeyinde yer alan Ceyli bölgesinde meydana gelen sel felaketinin ardından ağır hasara uğrayarak mağdur olan selzedelere WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, Türk Kızılay ile birlikte acil yardımları ulaştırdı.

İlk olarak selden etkilenen 15 eyaletteki mağdurlara gıda paketi ulaştırılmasının ardından yardım çalışmalarının daha hızlı ve etkili yürütülebilmesi amacıyla bölgede faaliyet gösteren diğer Sivil Toplum Kuruluşları ile de fikir alışverişinde bulunuldu.

Sudan’da başkent Hartum’un kuzeyindeki Ceyli bölgesinde geçen ay meydana gelen sel felaketinin ardından evleri yıkılan ya da büyük hasar gören ailelere WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu tarafından gıda paketi dağıtıldı.

“Sudan’ın Yaralarını Birlikte Saralım” Sloganıyla Mağdurlara Umut Oluyoruz

Gerçekleşen sel felaketi sonrası aralarında WEFA, Türk Kızılay ve AFAD’ın da yer aldığı çeşitli sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Sudan’da selden etkilenen halkın yaralarını sarmak için bir yardım organizasyonu düzenlediler.

Toplanan yardımlar neticesinde içerisinde gıda ve hijyen paketleri ile battaniye ve tıbbi malzemelerin bulunduğu 40 tonluk acil yardım malzemeleri Ankara üzerinden 2 kargo uçağı ile Sudan’da ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Acil yardımların yanı sıra selzedeleri bu mağduriyetten kurtarmak ve evsiz kalanların sıkıntılarını gidermek amacıyla WEFA ile bir araya gelen Sivil Toplum Kuruluşları Sudan’nın selden etkilenen bölgelerinde Türk köyleri inşa ediyor. Böylece Sudan’da meydana gelen zararın hafifletilmesi hedefleniyor.

WEFA İLE SUDAN’IN MUHTAÇLARI İŞ SAHİBİ OLUYOR

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu, hayata geçirdiği Gelir Temini projesiyle Sudan’daki yoksul ailelerinin hayatını değiştirmeye devam ediyor.

Gelir Temini projesiyle yokluğa mahkum edilen insanlara, kendi gelirlerini temin edebilmeleri için onlara rikşa bisiklet, dikiş makinesi, su tankı, büyükbaş veya küçükbaş hayvan gibi çeşitli araçlar ulaştırarak yoksulluğa kesin çözümler sağlıyoruz.

Proje kapsamında şimdiye kadar Sudan’da 20 aileye su tankı ile beraber bir yük hayvanı (eşek) verildi. Yoksul ailelerin sokak sokak dolaşıp su satmaları sağlanırken, aileler için önemli bir gelir kapısı oluşturulmuş oldu.

 Böylece WEFA aracılığı ile hayırseverlerimiz Sudanlı yoksul kardeşlerimizin yaşamlarını değiştirmeye ve onların ihtiyaçlarını gidermeye devam ediyorlar. Sizler de yoksul Sudanlı ihtiyaç sahiplerine yardımlarınızı WEFA aracılığı ile ulaştırarak hayırlara vesile olabilirsiniz.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.