3 Aralık Dünya Engelliler Günü :

Engellilik kişinin belirli aktiviteleri yapabilmesinde ve sosyal hayattaki rollerini gerçekleştirebilmesinde kısıtlılık durumu olarak tanımlanmaktadır. Engelli birey ise kalıtımsal veya sonradan herhangi bir nedenle zihinsel, bedensel, ruhsal, duyusal ve sosyal kabiliyetlerini belirli ölçüde yitirmiş olan, toplumsal hayata katılmada sorun yaşayan, bakıma, rehabilitasyon hizmetlerine gereksinim duyan kimsedir. Engellilik oldukça kompleks, dinamik ve pek çok boyutu olan tartışmalı bir konudur.

Aktivite sınırlılıkları nedeniyle engelli bireyler hem kamusal alanda hem de özel alanda pek çok sorunla karşılaşmaktadırlar. Yoksulluk, eğitim, fiziksel çevre, konut, ulaşım da engellileri zorlayan konuların başında gelmektedir. Bununla birlikte engelliler toplumda ötekileştirme, ayrımcılık ve önyargılara maruz kalmaktadırlar.

Engelli Kardeşlerimizi Yalnız Bırakmıyoruz!

WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu geçmişte olduğu gibi bugün de engellilerin yanında olmaya devam ediyor. WEFA’nın engelli ihtiyaç sahiplerine yönelik gerçekleştirdiği yardım çalışmalarından bazıları aşağıda belirtilmiştir:

 • Kış yardımı çerçevesinde engellilere de battaniye, soba, yakacak malzeme, kışlık kıyafet vb. yardımı yapılmaktadır.
 • Ramazan yardımları kapsamında engelli kişilere gıda ve zekât yardımı yapılırken, iftar yemeği ikram edilmektedir.
 • Kurban Bayramı’nda engelli ihtiyaç sahiplerine kurban eti yardımı yapılmaktadır.
 • Dünyanın farklı ülkelerinde kesilen adak, akîka ve şükür kurbanlarından engelliler de istifade etmektedir.
 • Hayırseverlerin WEFA’ya emanet ettiği zekât, fitre, fidye ve sadaka bağışlarından engelli kişiler de yararlanmaktadır.
 • “Yetim Sponsorluğu” sistemi ile yoksul engelli yetimlere de hamilik yapılmakta, yetimlerin gıda, barınma, giysi, sağlık ve eğitim giderleri karşılanmaktadır.
 • Dünyanın farklı ülkelerinde açılan su kuyularından civarda yaşayan engelli kişiler de istifade etmektedir.
 • Deprem, sel, tsunami vb. durumlarda başlatılan “Acil Yardım” çalışmaları çerçevesinde engelli kişilere insani yardım ulaştırılmaktadır.
 • Daha önceki yıllarda ise Bangladeş ve Türkiye’deki ihtiyaç sahibi engelli kişilere tekerlekli sandalye yardımı yapılmıştır.

Öte yandan 2020 yılında

 • Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) iş birliğiyle Covid-19 önleyici tedbirler kapsamında Avrupa’nın farklı şehirlerinde gerçekleştirilen hijyen paketi dağıtımlarından engelli kişiler de istifade etmiştir. Almanya’da faaliyet gösteren Aktion-Mainherz derneğine 100 adet maske yardımı yapılmış; dernek, maskeleri engelli kişilere ulaştırmıştır.
 • WEFA Gönüllüsü Mustafa Çetin öncülüğünde toplanan bağışlarla Kastamonu’nun Cide ilçesinde yaşayan engelli ihtiyaç sahiplerine tekerlekli sandalye yardımı yapılmıştır. Toplamda 20 adet tekerlekli sandalye Cide Belediyesi’ne ve engelli kişilere teslim edilmiştir.
 • Bosna-Hersek’te çoğunluğu yaşlılar olmak üzere zihinsel ve bedensel engelli ihtiyaç sahibi 430 kişinin kaldığı Duje Rehabilitasyon Merkezine hasta bezi yardımı yapılmıştır.

 3 Aralık Dünya Engelliler Günü – Siz de Destek Olun!

Engelli ihtiyaç sahibi kişilere yönelik gerçekleştirdiğimiz yardım çalışmalarımıza sizler de bağışlarınızla destek olabilirsiniz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle engelli kadeşlerimize ve onların ailelerine esenlik dolu günler dileriz.