BM Çocuk Fonu (UNICEF) savaş, kıtlık ve kuraklık sorunu yaşanan Somali, Nijerya, Güney Sudan ve Yemen’de 22 milyon çocuğun yardıma ihtiyacı olduğunu duyurdu.

UNICEF’ten yapılan “zaman tükeniyor” başlıklı açıklamada, söz konusu dört ülkede yaklaşık 22 milyon çocuğun yerlerinden edildiği, aç ve hasta olarak eğitimden mahrum kaldığı belirtildi. Yaklaşık 1,4 milyon çocuğun da aşırı gıdasızlık nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğu vurgulanan açıklamada, bu çocuklara acil yardım ulaştırılması için 255 milyon dolara ihtiyaç olduğu kaydedildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen UNICEF Acil Durum Programı Direktörü Manuel Fontaine, “2011’de Somali’de açlık ilan edildiğinde sayısı belirsiz çocuğun çoktan hayatını kaybettiğini öğrenmiştik. Bunun tekrarlanmasına izin veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

WEFA’nın acil yardım hedefleri
WEFA İnsani Yardım Organizasyonu, acil yardım çağrısı ile hayırseverlerden gelecek olan destekler sayesinde bölgelerdeki insanların en temel ihtiyaçlarını gidermeyi hedefliyor. WEFA, ilk etapta acil olarak şu çalışmaları gerçekleştirmeyi planlıyor:

  • Acil Yardım Paketi

İçerisinde temel gıda maddelerinin bulunduğu bu paket için 40 Euro bağışta bulunabilirsiniz.

  • Su Kuyuları

Kuraklıktan dolayı en fazla su sıkıntısının çekildiği ülkelerden Somali‘ de açılacak bir su kuyusunun bedeli 3500 Euro’dur. Ayrıca, istediğiniz miktarda vereceğiniz bağışlar Su Kuyusu Fonu’nda toplanıp, su kuyusu açılacaktır.

Online bağış için tıklayınız.