İnsanların içilebilir temiz suya erişiminde yaşadıkları sorunlara dikkat çekilmesi ve su kaynaklarının korunması konusunda sosyal bilinç oluşturulması amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart tarihini Dünya Su Günü olarak ilan etmiştir.

Hem insanlar hem de doğadaki tüm canlılar için yaşamsal önem arz eden su; enerji, sanayi, turizm ve ulaşım gibi pek çok sektör için de hayati önem taşımaktadır. Dünyada 1 milyarı aşkın insan temiz suya erişememektedir. Günümüzde hâlâ çok sayıda kişi akarsu ya da göl gibi kaynaklardan elde edilen arıtılmamış suları içmektedir. Afrika ve Asya’da insanların temiz suya ulaşmak için her gün yürüyerek katettiği yol, ortalama altı kilometre. Ulaşılan suyun çamur ve çeşitli mikroplar içermesi ise salgın hastalıklara sebep olurken, binlerce insanın hayatını yitirmesine neden oluyor.

Dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa karşı her bir bireyin bilinçli hareket etmesi ve bu duyarlılığın arttılması çok önemlidir.

Bu sorumluluk bilinciyle hareket eden WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu hayata geçirdiği “Su Kuyusu” projesi ile Asya ve Afrika’da susuzluk probleminin en yoğun olarak yaşandığı bölgelerde su kuyuları inşa etmektedir. WEFA, proje kapsamında bu zamana kadar 15 farklı ülkede 4.000’e yakın su kuyusunu hizmete açmış, 1 milyondan fazla insanı temiz içme ve kullanma suyuna kavuşturmuştur.

Su, yaşam için olmazsa olmaz ön koşullardan biri olması sebebiyle temiz suya erişimin engellenmesi insanın yaşam hakkının da engellenmesi manasına gelmektedir.

22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyor, bu anlamlı günün, suyun korunması konusunda sosyal bilinç oluşturulmasına vesile olmasını diliyoruz.