20 Haziran, dünyadaki mültecilerin durumunu, sorunlarını kamuoyuyla paylaşmak ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak için Dünya Mülteci Günü olarak belirlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü öncesinde Küresel Eğilimler Raporu yayımlandı. Rapora göre, 2019’da savaş, çatışma ve zulüm nedeniyle dünya genelinde zorla yerinden edilenlerin sayısı bir önceki yıla göre yaklaşık 9 milyon kişi arttı. Raporda, dünya genelinde mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısı rekor kırarak 79,5 milyona ulaştığına dikkat çekildi.

Dünya genelinde insani yardım çalışmaları yürüten WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu mültecilere yönelik yardım faaliyetleri de gerçekleştirmektedir. WEFA’nın mülteciler yönelik yaptığı yardım faaliyetleri şu şekilde özetlenebilir.

Mülteci Çocuklara Düzenli Destek Veriliyor

Suriye’de yıllardır süregelen iç savaşın bedelini en ağır şekilde ödeyen kesim kuşkusuz çocuklar. WEFA, Türkiye’de ve Lübnan’da yaşayan Suriyeli yetimlere “Yetim Sponsorluğu” çerçevesinde yardım ulaştırmaktadır. “Yetim Sponsorluğu” sistemiyle yetimlerin gıda, barınma, sağlık, eğitim gibi yaşamsal giderlerine destek veren WEFA, aralarında mülteci çocukların da bulunduğu toplamda 4166 yetime düzenli yardım ulaştırmaktadır.

WEFA, Suriyeli Mültecileri Yalnız Bırakmıyor

Türkiye’de ve Lübnan’da yaşayan Suriyeli mültecilere yönelik yardım çalışmaları gerçekleştiren WEFA, Ramazan yardımları başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine kurban ve kış yardımı yapmaktadır. WEFA, mülteci çocuklara bayramlık kıyafet de hediye etmektedir.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Lübnan’daki Arsal Kampı’na sığınan, çadırlarda, plastik veya tenekeden yapılmış evlerde yaşam mücadelesi veren mültecilere de her yıl düzenli yardım ulaştıran WEFA, kampta yaşayan mültecilere her kış battaniye, halı, kışlık giysi, gıda paketi ve soba için mazot yardımında bulunmaktadır. WEFA aynı zamanda kampta yaşan mültecilere Ramazan’da gıda ve iftar yardımı da yapmaktadır.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dünya genelinde yardım çalışması başlatan WEFA, Lübnan Arsal Kampı’ndaki mültecilere de hijyen paketi yardımında bulunmuştur.

Öte yandan WEFA, daha önceki yıllarda Hatay’ın Reyhanlı ilçesi ve Kilis’te bulunan Suriyeli sığınmacılara 13 tır dolusu un göndermiştir.

Türkiye’de barınan Suriyeli mültecilere verilmek üzere 2016 yılında 14 paletten oluşan 1500 adet çadır brandası Türk Kızılay’a ulaştırılmıştır.

WEFA, aynı zamanda Avusturya’da yaşayan Suriyeli mültecilere de kurban yardımında bulunmuştur.

Arakanlı Mültecilere WEFA’dan Yardım Eli

Myanmar’ın Arakan eyaletinden baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş’teki kamplarda yaşam mücadelesi veren Arakanlı mültecilere de düzenli yardım ulaştıran WEFA, Ramazan ve kurban yardımları başta olmak üzere Arakanlılara gıda, temiz su, barınma, sağlık, eğitim ve kış yardımında bulanmakta  ve senenin belli zamanlarında Arakan kamplarını da ziyaret etmektedir.

Su Kuyusu projesi kapsamında Arakan kamplarında da su kuyuları inşa eden WEFA, zor şartlar altında hayata tutunmaya çalışan mültecileri temiz içme ve kullanma suyuna kavuşturmuştur.

WEFA, Burkina Fasolu ve Somalili Mültecileri de Unutmadı

Yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren WEFA, kurban yardımları çerçevesinde Kenya’da bulunan Dadaab kampındaki Somalili mültecilere kurban ve zekât yardımı yapmıştır.

Öte yandan WEFA, Burkina Faso’nun Kaya şehrine bağlı Barsalogho bölgesinde de yardım çalışmaları gerçekleştirmiştir. Irkçı radikal grupların saldırıları sonucu yaşadıkları köyleri terk etmek zorunda kalan ve çadırlarda yaşamaya çalışan Burkina Fasolu mültecilere WEFA, gıda yardımında bulunmuştur.

Bosna-Hersek’teki Mültecilere Sıcak Yemek Yardımı

WEFA, 2019/2020 kış yardımları çerçevesinde Bosna-Hersek’in Tuzla şehrinde yardım faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Suriye, Irak, Pakistan, Fas ve Cezayir’den gelen mültecilere yönelik sıcak çorba yardımında bulunan WEFA, 200 kişiye de hijyen paketi dağıtmış ve bölgedeki partner kuruma da mültecilere ulaştırmaları için  kıyafet desteği sağlamıştır.

İsviçre’deki Mültecilere Alışveriş Çeki Yardımı

İsviçre’de bir mülteci kampında kalan ailelere Ramazan yardımları çerçevesinde alışveriş çeki hediye edilmiştir.  Çoğunluğunu Afgan kökenli mültecilerin oluşturduğu kampta, Suriye, Irak ve Türkiye’den gelen mülteciler de yaşıyor.  Yardım çalışmalarından toplamda 124 mülteci aile yararlandı.

Almanya’daki Mültecilere Ramazan Yardımı

WEFA, 2016 yılında Ramazan yardımları kapsamında Almanya’nın Köln şehrinde kurduğu WEFA Ramazan Çadırı”nda 30 gün boyunca mültecilere, mülteci ailelere sıcak yemek dağıtımında bulunmuştur. Yine aynı yıl Ramazan Bayramı’nın 1. günü mültecilere yönelik kahvaltı programı organize eden WEFA, bu önemli günde mültecilerin yanında olmuştur.

Öte yandan mülteciler için Kardeşlik ve Kaynaşma Pikniği organize edilmiştir. Almanya’da Köln Rheinufer’de düzenlenen piknikte çoğunluğunu Suriyelilerin oluşturduğu mülteciler ile tanışma oyunları oynanırken Suriye’ye ait yöresel yemekler de tadıldı.

2016 Ramazan yardımları çerçevesinde Almanya’nın Ravensburg ve Weingarten kentlerindeki mülteci yurtlarını ziyaret eden WEFA Gönüllüleri, burada yaşayan ihtiyaç sahiplerine iftarlık ve sahurluk dağıtmıştır.

ONLİNE BAĞIŞ kısmından bağış yapabilmek için

TIKLAYINIZ.
TIKLAYINIZ.