1O ADIMDA KORONAVİRÜSTEN KORUN

Koronavirüs salgını sonrası vaka sayılarında görülen azalma ile birlikte normalleşme süreci de başladı. Yaşanan bu dönemi “normalleşme dönemi” olarak nitelendirsek de salgının etkisi hâlâ devam ediyor. Bu nedenle “Kontrollü sosyal hayat” çerçevesinde dikkat edilmesi gereken kurallara yönelmemiz gerekiyor.

Koronavirüse yakalanmamak ve yayılmasını önlemek için atılması gereken 10 adım:

1- Ellerini sık sık yıka!

Gün içinde pek çok yere dokunuyoruz. Hâl böyle iken virüsle temasa geçiyor olabiliriz. Virüs ağız, burun ve gözlere temas yolu ile bulaştığı için ellerini sık sık ve en az 20 saniye boyunca sabun ile ovarak yıkamalısın.

Su ve sabuna ulaşamadığın hâllerde herhangi bir temas sonrasında antiseptik bir dezenfektan yardımı ile de ellerini virüs riskinden arındırabilirsin.

2- Sosyal mesafe kurallarına mutlaka uy!

Sosyal mesafe kuralı virüsün bulaşma riskini aza indirmektedir. Bu nedenle mutlaka sosyal ortamlarda diğer kişiler ile aranıza en az 1 metre mesafe koyun.

3- Maske takın!

Covid-19 öksürük ve hapşırık ile havaya saçılan damlacıkların göz, burun ve ağız ile teması sonucu bulaşıyor. Bu nedenle toplu alanlarda ve insanlar ile temas halinde bulunduğun anlarda maske kullan.

4- Kendini iyi hissetmiyorsan, evde kal!

Eğer ateşin varsa ve kendini iyi hissetmiyorsan “Asla bana bir şey olmaz deme!” Evde dinlenerek sağlıklı beslenmeye çalış. Koronavirüs taşıyıcısı olduğundan şüphe ediyorsan, mutlaka sağlık personelleri ile iletişime geç.

5- Bulunduğun ortamı sık sık havalandır!

Özellikle uzun süre kapalı ortamda kalıyorsan bulunduğun ortamı sık sık havalandırmayı unutma. Temiz hava hem seni ferahlatacak hem de havada bulunan virüs riskini azaltacaktır.

6- Sağlıklı beslen!

Koronavirüs ile mücadelede belkide en önemli adım sağlıklı beslenmek. Zira bağışıklık sistemin güçlü ise hastalığa yakalansan dahi rahatsızlığı hafif semptomlarla atlatabilirsin. Bu yüzden bol bol sıvı tüket. Dengeli beslenerek vücudunu sağlıklı tut. Özellikle antioksidan bakımından zengin olan besinleri tüketmeye çalış.

7- Uyku düzenine dikkat et!

Sağlıklı bir uyku düzeni, güçlü bir bağışıklık sisteminin de anahtarı. Bu nedenle uyku düzenine dikkat ederek mutlaka yeteri kadar uyumaya çalış. Düzenli uyku seni yalnızca koronavirüsten korumaz, aynı zamanda zinde de tutar.

8- Tokalaşma gibi yakın temaslardan kaçın!

Kontrollü sosyal yaşam her şeyin normale döndüğü anlamına gelmiyor. Yakın temas olmaksızın da sosyal mesafe kurallarına uyarak sevdiklerimizle veya iş ortamında arkadaşlarımızla iletişime geçebiliriz.

9- Çiğ ve az pişmiş hayvan ürünlerini yemekten kaçın!

Sars ve Covid-19 gibi virüsler hayvan etinin tüketilmesi sonucu insanlara bulaşmıştır. Bu yüzden çiğ ve az pişmiş hayvansal ürünleri tüketmekten kaçın.

10- Panik yapma huzurlu kal!

Kontrollü sosyal yaşam kurallarına uyduğumuz takdirde bu süreci kolay ve sağlıklı bir biçimde atlatacağız. Panik yapıp, endişe etmeye gerek yok. Bu süreci en sağlıklı şekilde atlatmak için kendini mutlu ve huzurlu hissedeceğin kontrollü bir sosyal yaşama geçiş yapmalısın. Örneğin daha çok spor yapabilir, hem bedenini hem de ruhunu zinde tutabilirsin.

Koronavirüs belirtileri hakkında detaylı bilgi için