“Katarakt” projesi ile binlerce katarakt hastasını sağlığına kavuşturan WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu 2018 yılında 2.700 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.

WEFA, hayata geçirdiği “Katarakt” projesi kapsamında Asya ve Afrika’daki katarakt hastalarını ameliyat ederek, binlerce insanın yeniden görmesine vesile oluyor. WEFA, 2018 yılı içerisinde Tanzanya’da 200, Pakistan’da 1.000 ve Etiyopya’da 1.500 katarakt ameliyatı gerçekleştirdi.

2018 yılında toplamda 2.700 katarakt hastasını ışığa kavuşturan WEFA, bu sene de “Katarakt” projesine hız kesmeden devam edecek.

WEFA, ameliyatlar gerçekleştirildikten sonra katarakt bağışında bulunan hayırseverlere bilgilendirme mektubu ile birlikte katarakt ameliyatı yapılan kişinin resmini de göndermektedir.

WEFA, bu zamana kadar 8 ülkede 13.200 katarakt ameliyatı yapmıştır.

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz içindeki lensin saydamlığını kaybederek bulanık bir görünüm alması durumudur. Cisimler şekilsiz, bulanık veya zayıf görülür. Baş ağrısına ve göz yorgunluğuna sebep olur. Katarakt, önlenebilir körlük nedenlerinin en başında gelir. Kataraktın, ameliyat dışında herhangi bir tedavi şekli yoktur. Hasta 15 dakika gibi kısa bir operasyon ile sağlığına kavuşur. Ancak teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle Asya ve Afrika kıtasında milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yetisini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor. 5-6 yaş grubu çocukların dahi iki gözünün birden katarakt olması ve daha küçük yaşta görme nimetinden yoksun olmaları Afrika’da sık rastlanan durumlardan.

Nasıl Bağış Yapabilirim?

Katarakt bağışında bulunmak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler.